Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

default avatar Yönetici

  Kara Cuma Nedir?

Şükran gününün ertesi sabahı gerçekleşen alışveriş gününe kara cuma adı verilir. Amerika’da mağazaların ortak indirim günü olarak belirlenen bugüne ‘black friday‘ ismi verilir. Oluşan yoğunluk sebebi nedeniyle bu ismin verildiği söyleniyor. İlk defa 1961 yılında ortaya çıkan bu olay sonraları gelenek haline gelerek her yıl yapılmaya başlanmıştır. Beklenmedik indirimlerin yapıldığı mağazalarda %90’a varan indirimlere gidilir. 2000’li yıllara kadar sabah saat 06.00’da açılan mağazalar sonraları ise 04.00 ila 05.00 saatlerinde açılmaya başlamıştır. Hatta günümüzde black friday günlerinde 24 saat açık kalma kararı alan mağazalar bile olmuştur. Bu özel günde internet üzerinden satış yapan siteler de indirimler yaparlar.

Türkiye’de Kara Cuma

Evet Türkiye’de de Kara Cuma indirimleri mağaza ve internet sitelerinde yapılmaktadır. Bu yıl 24 Kasım gününe denk gelen kara cuma mağazalarda büyük indirimlerin yapıldığı görüldü.

Kara Cuma’da Neler Oluyor

Amerikalıların hemen hemen hepsi bu özel günde işlerini güçlerini bırakıp alışverişe koşar. Bu yüzden izdihamlar bile yaşanır. Araştırmalara göre bu özel günde 100 milyona yakın kişi mağazalara akın eder. Kara Cuma mağaza ve şirketler için bir sıcak para akışıdır. Sabahın ilk saatlerinde başlayan bu alışverişlerde biraz geride kalan ya da istediği ürüne yetişemeyen kişi başka bir ürün alarak internet üzerinden satışa sunar. Deal diye bir şey ortaya çıkar. İngilizce olan bu kelime ‘anlaştık mı?’ anlamına gelir. Kişiler aldıkları ürünleri bir şekilde değiştirerek ya da satışa çıkararak bu durumu uygularlar.


Kara Cuma(Black Friday)Nedir? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Migren Nedir, Migren Belirtileri ve Tedavi Yolları Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yazın

BENZER YAZILAR

REKLAM ALANI

HTML de dahil olmak üzere herhangi bir çok satırlı dize girişi biçimini kabul eder.