Nefis Bilgi

Zayıflamak İsteyenler İçin Beyaz Çay


Zayıflamak İsteyenler İçin Beyaz Çay

 Zayıflamak İsteyenler İçin Beyaz Çay

Beyaz çay zayıflatır mı? Gibi sorular sürekli sorulan sorular arasında yer alır. Zayıflamak için insanlar arasında yayılan beyaz çay bakalım gerçekten bu etkiyi gösteriyor mu?

Beyaz Çay Nedir ?

Siyah, yeşil, beyaz çay ve diğer tüm çaylar Latince ‘Camelia Sinensis’ olarak adlandırılan çay bitkisinden üretilir. Beyaz çay, bahar aylarında daha açmamış yaprakların üst kısımları toplanıp kurutularak elde edilir. Hiçbir işlem yapılmadığı için içerisinde bulunan kateşin adı verilen antioksidanlar korunur.

Kateşin Nedir?

Kateşin çay, meyve ve sebzelerde bulunan flavonoid grubudur. Beyaz, yeşil ve siyah çay arasındaki farklar sadece işlem tekniğidir. Bu yüzden işlem azaldıkça antioksidan etkisi daha fazla korunur.


 Kateşinin Faydaları

Yapılan araştırmalara göre kateşinin bir çok yararı vardır. Kateşin beyin hücrelerinin ölümünü engellemekle birlikte hasar görmüş nöronları da onarmaktadır. Lösemi hücrelerini de öldürebilmektedir. Yine bir çalışmaya göre prostat kanseri olasılığını azaltabilmektedir. Fazla tüketildiğin de düzensiz kalp atışları meydana gelebilir. Demir emilimini de olumsuz etlediği bilinmektedir. Siyah, yeşil ve beyaz çay aynı bitkiden üretilmesine rağmen işlemlerinden dolayı tat ve kateşin bakımından farklılık gösterir. Siyah çayın içimi sert rengi koyu iken beyaz çayın içimi daha yumuşak ve rengi açıktır. Beyaz çay henüz açılmamış çay bitkilerinin tomurcukları toplanarak elde edilir. Toplanan bu bitkiler beyaz tüylerle kaplı olduğundan beyaz çay olarak adlandırılmıştır.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

Beyaz çayı düzenli olarak tüketmeliyiz. İçerisinde bulunan kateşinler sebebiyle metabolizmayı hızlandıran beyaz çay, yağların parçalanmasına yardımcı olur. Böylece vücuttaki yağ oranın artmasını engelleyerek vücudun yağ üzerinde bir etki yaratmasını sağlar. Beyaz çay ile zayıflamak mümkündür.

Beyaz Çayın Cilde Etkisi

  • Tüketilen beyaz çay sayesinde pürüzsüz, sıkı, genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Ciltte esnekliği sağlayan ‘elastin’ maddesinin yıkımını önleyerek esnek bir cilt oluşumunu sağlar.

Beyaz Çay Başka Nelere İyi Gelir

  • Damar tıkanıklarına iyi gelir.
  • Ağızda ki kokulara neden olan bakterileri yok eder.
  • Cilt kırışıklıklarında etkilidir.
  • Yağ yakımına yardımcı olarak kilo vermeye yardımcı olur.

Beyaz Çayın Çeşitleri

En kaliteli çay olarak bilinen gümüş iğne beyaz çay Çin’de yetiştirilmektedir. Adını şeklinden renginden almaktadır. Ceylon beyaz çay olarak adlandırılan çay ise Sri Lanka’da üretilen beyaz çay türüdür.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır

Bir çok beyaz çay çeşidi vardır. Bu beyaz çayları arasında yukarıda da belirttiğim gibi en kaliteli olan çay, Çin’nin Fujian kentinde yetiştirilen gümüş iğne beyaz çayıdır. Çoğu beyaz çay çeşitleri açılmış ve açılmamış yaprakların harmanlanmasıyla elde edilir. Bazı bitki çeşitlerinin karıştırılması ile elde edilen beyaz çay çeşitleri de vardır. Beyaz çayın raf ömrü kısa olduğundan dolayı paket halinde alınmalıdır. Açıkta satılan beyaz bitki çayları tercih edilmemelidir. Hazırlayacağımız beyaz çay için dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de kaynayan suya hemen beyaz çayın eklenmemesidir. Suyu kaynattıktan sonra 5-6 dakika dinlendirip sonra çayı eklemeliyiz. Bir bardak beyaz çay için iki çay kaşığı atmanız yeterli olacaktır. Çayı attıktan sonra yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakmalıyız. Beyaz çayın içimi yumuşak olduğu için sade tüketilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kilo Almanın Yolları, Kilo Alma Diyeti başlıklı makalemizde kilo alma, kilo alma diyeti ve kilo almanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ