Nefis Bilgi

Tüp Bebek Tedavisi, Tüp Bebek Nasıl Yapılır


Tüp Bebek Tedavisi, Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Nedir, Yararları ve Zararları

Tıp alanında gelişmelerin yaşanması ile birlikte pek çok mucizevi olay ile karşılaşmanız mümkündür. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen aileler tıpın mucizevi buluşu ile mutluluğa kavuşabiliyor. Tıp alanında önemli buluşlar olsa da yan etkilerden arınmak da ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde de bazı risklerin görüldüğü gözlemlenmiştir.

Tüp Bebekte Başarısızlık Var Mıdır?

Tüp bebek hakkında pek de bilgisi olmayan kişiler için bu tedavi kesin sonuç verir gibi düşünülmektedir. Oysa tıp biliminin her alanında odluğu gibi tüp bebek tedavisinde de başarısızlık söz konusudur. Tüp bebek tedavisinde gebelik oranı ve canlı gebelik olmak üzere iki başarı söz konusudur.


Tüp bebek uygulaması için öncelikle anne adayının yaşı ve yumurtalıklarının sağlık durumu göz önüne alınıyor. Örneğin anne adayı 40 yaşın üzerinde ise ve sağlıklı yumurtlama durumu söz konusu değil ise tüp bebek de başarısızlık oranı da artacaktır. Bunun yanı sıra tek tüpe sahip olmak ya da kist nedeni ile tüplerden birini kaybetmek gibi sorunlarda da başarısızlık görülebiliyor.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları 35 yaş altındaki kadınlarda çok daha fazladır. Buna göre 42 ile 45 yaş arası kadınlara uygulanan tedavilerde başarısızlık oranı çok daha fazladır.

Tüp Bebek Tedavisinin Zararı Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar kimi zaman kişilere zarar verebiliyor. Tüp bebek tedavisi tek aşamalı bir uygulama değildir. Bu nedenle tüm tedavinin başarılı olması beklenirken bazı riskler de ortaya çıkabiliyor. Tüp bebekte yumurtaların gelişmesi ve yeterli olgunluğa ulaşması için ilaç tedavisi uygulanıyor. Bu uygulama sonucunda kişilerde kist oluşma riski de meydana gelebildiğinden dolayı tüp bebek de az da olsa risk söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Lazer Epilasyon Nedir; Yararları ve Zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ