Nefis Bilgi

Saçkıran Hastalığı Neden Olur Ve Nasıl Geçer


Saçkıran Hastalığı Neden Olur Ve Nasıl Geçer

Saçkıran Hastalığı Neden Olur Ve Nasıl Geçer

     Saçkıran hastalığı tıp dilinde ‘’alopesi areata’’ olarak adlandırılmaktadır. Saç köklerinde oluşan genellikle bozuk para büyüklüğünde, yer yer saç dökülmesine neden olan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçkıran hastalığının birden fazla türü mevcuttur. Bazen tek bir bölgede oluşabileceği gibi, nadir olarak da görülse de tüm saçın hatta vücuttaki tüm kılların dökülmesine neden olmaktadır. Saçkıran hastalığının nedenlerine gelecek olursak, saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi vücudun dışarıdan gelen tehditlere karşı korunmasında görev alır. Saçkıran hastalığına yakalanan insanlar, genellikle hayatlarının stresli bir dönemlerinden geçerken bağışıklık sistemlerine yenik düşmüş ve bu hastalığa yakalanmışlardır. Saçkıran hakkında en çok soruları sizler için kısaca aşağıda özetlemek istedik.

Saçkıran hastalığı nedir, saçkıran tedavisi

Saçkıran hastalığı nedir, saçkıran tedavisi

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır?

Saçkıran hastalığı kadın erkek veya çocuk yaşlı demeden herkesin başına gelebilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Saçkıran herkesin başına gelebilir fakat aile bireylerinde daha önceden saçkıran hastalığı bulunanların, saçkıran olma ihtimali daha yüksektir. Saçkıran genetik bir hastalık olabilir ama bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıran Hastalığı Sadece Saçta Mı Görülür?

Saçkıran hastalığı halk arasında saçkıran olarak adlandırılan bir hastalık olsa da sadece saçta görülmemektedir. Saç, sakal, kirpik dökülmesi de insanların başına gelen durumlar arasındadır.


Saçkırandan Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar Mı?

Saçkıran hastalığından sonra dökülen saçların, genellikle çıkıp çıkmayacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde hiç çıkmayabilir, bazen de dökülen saçların yeniden çıksalar bile daha sonra tekrar dökülmesi mümkündür.

Saçkıran Hastalığı Nasıl Geçer?

Saçkıran hastalığı diğer hastalıklardan farklı olarak, tam olarak geçer diyemeyeceğimiz bir hastalık türüdür. Bazı saçkıran olmuş hastaların daha sonradan saçları çıksa da, hayatlarının farklı dönemlerinde tekrardan döküldükleri görülmüştür. Hayatında bir kere saçkıran olup tedavi olduktan sonra, bir daha hiç saçları dökülmeyen insanlarda vardır. Hastalığın tamamen geçmesi veya bir daha tekrarlanması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

 Saçkıran Tedavisinden Sonra Saçlar Nasıl Çıkmaktadır?

Saçkıran tedavisi sayesinde, hastaların büyük bir çoğunluğunda kaybettikleri saçlar tekrar çıkmaya başlamaktadır. Saçlar bazı insanlarda ilk olarak beyaz renkte çıkar, zaman geçtikçe kişinin normal saç rengine döner. Diğer bir hasta grubunda ise, saçlar ilk çıkmaya başladığından beri kendi renginde çıkarak farklılık göstermektedir.

Saçkıran Hastalığının Zorlukları Nelerdir?

Saçkıran hastalığı herhangi bir ağrı, öksürük, halsizlik gibi sağlık sorunlarına neden olmaz. Bulaşıcı hiçbir özelliği yoktur. İnsanların sosyal aktivitelerini engelleyecek bir sorunla karşılaşması olası bir durum değildir. Sadece insanlar dış görünüşlerini, kendilerine psikolojik olarak bir sorun haline getirebilirler.

Saçkıran Hastalığıyla Nasıl Baş Edebiliriz?

Saçkıran hastalığı psikolojik bir hastalık olup, bu hastalığı yenmek için ilk önce kendi moralimizi yüksek tutmamız gerekmektedir. Başınıza geldiği zaman dökülen saçlarınız için üzülüp, depresyona gidip daha içine kapanık bir yaşam sürmek yerine, bu hastalığın bir strese balı olduğunu aklınıza getirmeniz faydalı olacaktır. Güçlü olup bu hastalığı yenmeniz gerekiyor.

Eğer saçlarınızın tamamı veya sizi rahatsız edecek büyüklükte bir dökülme gerçekleştiyse peruk, eşarp, şapka gibi aksesuarlardan yardım alabileceğinizi unutmayın. Her zaman kendi görüşünüze değil kişiliğinize önem verin ve güçlü olup bu hastalığı yenmelisiniz.

Herkesin başına gelebilecek bir durum yüzünden kendinizi suçlu ya da değersiz hissetmeyin. Bu hastalığın bu dünyada sadece sizin değil, herkesin başına gelebileceğinizi düşünün. Daha önce bu hastalığa yakalanmış ve saçlarına yeniden kavuşmuş olan hastalarla iletişim kurun. Kendinize her zamankinden daha fazla zaman ayırın, sizi mutlu eden aktivitelerde bulunun.

Saçkıran hastalığı nedir? Kimlerde görülür? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü başlıklı makalemizde balgam, balgam söktürücü ve balgama ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ