Nefis Bilgi

Saç Boyası Gusül Abdesti Geçirir Mi?


Saç Boyası Gusül Abdesti Geçirir Mi?

Saç Boyası Abdest Geçirir Mi?

Gusül nedir? Gusül yani boy abdestinde saç derisiyle birlikte vücudun tamamının kuru kalamayacak şekilde temizlenmesidir.

Saç boyası gusül ya da abdest almaya mani midir?

Saç boyarken dikkat edilmesi gereken nokta boyanın kimyasal olup olmamasıdır. Ayrıca su geçirmesi de önemlidir. Kimyasal boyalar deri üzerinde su geçirmeyen bir yapıya sahiptir. Deri üstünde bir tabaka oluşturarak suyun buraya nüfuz etmesini engellemektedir. Gusül abdestinde önemli olan nokta vücudun her yerinin pisliklerden temizlenerek, vücudun kuru kalmayacak şekilde abdest alınmasıdır.

Bitkisel boyalar saç derisine nüfuz eder bu açıdan kullanımında sakınca yoktur. Piyasada bulunan boyaların içeriği birbirinden farklıdır. Bu açıdan kullanılacak saç boylarına dikkat edilmelidir. Kullanılacak boyanın uzman kişi tarafından su geçirdiğinin hükmü verilirse bu boyalar kullanılabilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı saç boyası hakkında şu hadisten nakledilen rivayet ile konuya açıklık getirmiştir. İçerisinde kan gibi dinen abdesti bozacak maddeler bulunmadığı sürece, el veya saça sürülen kına, boya gibi maddelerin katı olan kısımları yıkandığında sürüldüğü yerden temizlenerek çıktığında ve yıkanmış olan saçın üstünden berrak ve temiz su akması durumunda, bu maddelerin deri ve saçta bıraktığı rengin gusül abdestini bozmadığı söylenmektedir.


Dolayısıyla tabaka oluşturmayan diğer maddeler de örneğin jöle, kına ve saç boyası gusül abdestinin bozulmasına mani değildir. Sonuç olarak saç boyası kimyasal ise gusül kabul olmaz. Fakat bitkisel bir boya ise ve yıkandığında deride bir tabak oluşturmuyor ise abdest kabul olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Şekeri Düşüren Yiyecekler Neler? başlıklı makalemizde kan şekeri, şeker düşürme ve şekeri düşüren yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ