Nefis Bilgi

Rezene Çayının Faydaları Ve Yapılışı


Rezene Çayının Faydaları Ve Yapılışı

Rezene Çayının Faydaları

Rezene, Akdeniz bölgesi kökenli bitki dünyanın her bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Yeşil-sarı gövdeli dik, saplarının içi boş ve 2,5 metre boyunda bir bitkidir. Tüm yıl boyunca bulunabilir. Rezenenin, tohumu, yaprakları ve soğanı gibi birçok bölgesi kullanılmaktadır.

Rezene çayının faydaları;

-Bağışıklık sistemini düzenler


-İştahı azaltır

-Öksürüğü keser

-Gaz gidericidir

-Göze iyi gelir

-Bağırsak temizleyicidir

-Sindirimi düzenler

-Tansiyonu düzenler

-Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur

-Diş ağrılarına iyi gelir

-Rahim kasılmalarını rahatlatır

-Toksinlerin atılmasında yardımcı olur

-Libidoyu arttırır

-Mineral ve vitamin deposudur

-Anne sütünü arttırır

-Mide kasılmalarını yavaşlatır

-Safra üretimine yardımcıdır

Rezene çayının sağlığa faydaları;

Rezene içerdiği potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller yanında, B ve C vitaminleri bakımından çok zengindir. Rezenenin içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde, antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Rezene ekstresi, sistolik kan basıncını azaltmaktadır. Vücuttan su atımını sağlayarak sodyum fazlalığını engeller ve tansiyonu ayarlar.

Rezene çayı, sindirim sorunları, bağırsaktaki parazitler, cilt hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonu, bazı göz hastalıkları vb. gibi sorunlara karşı iyi gelmektedir. Rezene çayı sindirimi düzenler ve gaz giderilmesini sağlar. Yemek sonrası birkaç rezene tohumu çiğnemek ağız kokusuna iyi gelir.

Rezene çayı, adet düzenler ve menstrüel krampları yavaşlatır. Bazı bilimsel dergilerde yer alan haberlere göre, jinekolojik rahatsızlık olan, “dismenore”nin tedavisinde yararlı olduğu ve bulantı, baş ağrısı, ishal, kusma ve yorgunluk belirtilerinde azalma gözlendiği belirtilmiştir. Ayrıca, Rezene suyuyla temizlenen göz kapakları dezenfekte edilerek, konjonktivite gibi göz rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Rezene çayının, anne sütünü arttırdığı da söylenmektedir.

Rezene çayı yapılışı;

Büyük bir fincana 1-1,5 çay kaşığı gelecek şekilde rezene tohumunu ezerek ekleyin, kaynamış suyu fincana ekleyin ve 10 dakika kadar bekleyin. Süzdükten sonra bal ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ