Nefis Bilgi

Okulda Başarıyı Arttırmanın Yolları


Okulda Başarıyı Arttırmanın Yolları

Okulda Başarıyı Arttırmanın Yolları

Bir çocuğun okul hayatında başarılı ya da başarısız olmasına neden olabilecek birçok etken vardır. Ancak günümüz Türkiye’si göz önüne alındığı zaman, eğitim anlamında daha çok başarısızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda okul başarısını arttırmak adına birçok farklı görüş ortaya atılabilmektedir.

Öncelikle bir çocuğun okul başarısını arttırmak sadece çocuk ile mümkün değildir. Bu süreçte eğitimcilerle ve ailelerle alakalı olan da birçok sorun vardır. Ailelerin her zaman aile içinde çocuğu başarıya teşvik etmesi ve çocuğa güven duygusu aşılamaları gereklidir. Zira bakıldığı zaman başarısızlıkların büyük çoğunluğu güven eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ailelere en çok bu noktada sorumluluk düşmektedir.


Eğitimcilerin de bu süreçte birçok etkisi olduğu muhakkak. Öğretmenlerin mutlaka ders anlatırken öğrenci potansiyelini baz alması gerekir. Öğrenci potansiyeli ikinci plana atıldığı zaman, ders öğrencinin anlama kapasitesini oldukça aşabilmektedir. Bu da doğal olarak öğrenci başarısını düşürmektedir. Öğretmenlerin donanımlı yapısı ve öğrenci merkezli düşünebilmesi, bir öğrencinin başarılı olmasında çok etkilidir. Unutmamak gereken nokta şudur ki; bir öğrencinin başarısızlığı, ailenin, eğitimcilerin ve çocuğun başarısızlığının toplamıdır. Bu süreçte herkesin etkisi olduğu düşünülürse, sorunun çözümünde de herkesin etkisi vardır.

Elbette bu süreçte çocuğa da büyük sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle çocukların öğrenmeye karşı güdülenmesi şart olmalıdır. Aile bunu ne kadar teşvik ederse etsin, bu dengeyi kuracak olan kişi öğrencidir. Bu noktada aileye ve öğretmenlere düşecek görev ise, öğrencilere dersi ilgi çekici bir hale getirmektedir. Örneğin; şiir okumayı çok seven bir öğrenci, öğretmeni Edebiyat dersinde sınıfa şiir dinleteceği zaman, dersi pür dikkat bir şekilde dinleyebilir. Yani bir dersi ilgi çekici hale getirmek öğretmenlerle mümkündür. Rutin ve klasik dersler öğrencilere her zaman sıkıcı gelmektedir. Bu nedenle sınıfları ve dersleri renklendirerek başarıyı büyük oranda arttırmak mümkündür.

 

Bir önceki yazımız olan Rezene Çayının Faydaları Ve Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ