Nefis Bilgi

Obezite Nedir Ve Tedavisi, Obeziteye Neden Olan Etkenler


Obezite Nedir Ve Tedavisi, Obeziteye Neden Olan Etkenler

Obezite Nedir Ve Tedavisi

Obezite; aşırı kilo alınması ve vücutta yağ oranının olması gerekenin üzerine çıkması ile meydana gelen aslında genetik bazlı bir hastalıktır. Genetik olarak obezite unsurunu taşıyan kimselerde, beslenme alışkanlıklarının ve çevresel etkilerin tetiklemesi ile bu durum açığa çıkar. Sağlıklı yetişkin bir kadında, vücut ağırlığının yüzde 20 ile 25’i oranında yağ olur. Sağlıklı erkeklerde ise bu oran yüzde 15 ile 18 arasında olmalıdır. Kadınlarda, vücut ağırlığının yüzde 30’unun üzerinde, erkeklerde ise vücut ağırlığının yüzde 25’inin üzerinde yağ oranı bulunursa, obeziteden söz edilebilir. Bu tanı konulduğu anda uygun tedavi uzman tarafından belirlenerek, hemen tedaviye başlanmalıdır.

Obeziteye Neden Olan Etkenler

Gelişmekte olan ve gelişmiş olan ülkelerde çok sık rastlanan bir hastalık olan obezitenin genetik unsurlar haricinde çok önemli nedenleri vardır. Obezite nedir ve tedavisi nasıl olmalıdır soruları, çağın hastalıklardan biri olduğu için uzmanlar tarafından önemle açıklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü; obeziteyi, sağlığı bozacak seviyede yağ birikimi şeklinde tanımlamıştır. Bu hastalık üzerine birçok çalışma yapılmaya devam etmektedir. Obeziteye neden olan etkenlerin başında sağlıksız beslenme gelmektedir. Dengesiz beslenme ve fast food tarzı beslenme obeziteyi ciddi biçimde tetiklemektedir.


Yanlış, dengesiz ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı da hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Obeziteden korunmak için beslenme düzeni yeniden şekillendirilmelidir. Yağlı ve sağlıksız besinlerden kaçınmakta, dengeli bir beslenme biçimi benimsemekte fayda vardır. Beslenmenin sağlıklı olması tek başına yeterli değildir. Bunun yanında düzenli egzersizler de hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Bu noktada amaç; vücuda alınan enerji ile sarf edilen enerjinin dengede kalmasıdır. Bu detaylara önem verip hayata uygulayarak obeziteden korunmak mümkün olacaktır.

Obezitenin Tedavisi

Obezite, tedavisi olan bir hastalıktır. Elbette hastalık ortaya çıkmadan önlem almak ve sağlıklı yaşam koşullarını sağlamak en doğru yaklaşımdır. Kilo kontrolünü kaybeden bireylerin ilk merak ettikleri konu; tam olarak obezite nedir ve tedavisi mümkün olur mu sorusudur. Obezite; normal olarak kabul gören vücut yağ oranının üzerine çıkıldığı noktada tanımlanır. Bu hastalığın en kısa sürede tedavisine başlanılması son derece önemlidir. Çünkü obezite devam ettiği sürece, beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirecektir.

Obezite tedavisine başlamayan bir hasta, bir süre sonra kalp, damar, sindirim ve solunum bozuklukları gibi hastalıklarla da mücadele etmek zorunda kalacaktır. Erken teşhis ve tedavi bu noktada önem kazanmaktadır. Uzmanı tarafından teşhis konulduktan sonra, hastanın yaşına, cinsiyetine ve durumuna göre bir tedavi şekli belirlenecektir. Bu tedavi, belirlenen bir diyet, egzersiz ve ilaç uygulamaları şeklinde gerçekleşebilir. Daha zor vakalarda, ameliyat da başarılı bir çözüm sağlayacaktır. Bay-pass, mide balonu ve mide bandı şeklinde farklı uygulamalar vardır. Bunun kararını verecek olan konunun uzmanıdır. Tedavi yöntemi uygulandıktan sonra, obeziteden kesin olarak kurtulmak mümkündür.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çürük Diş Eski Haline Döner Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ