Nefis Bilgi

Migren Nedir, Migren Belirtileri ve Tedavi Yolları Nedir?


Migren Nedir, Migren Belirtileri ve Tedavi Yolları Nedir?

Korkulu Ağrı Migren

Genellikle baş ağrısı olarak adlandırılan Migren, aynı zaman da sinir sistemine bağlı olarak ortaya çıkan bio-elektiriksel kaynaklı hastalık türleri arasında yer alır. Ağrıların şiddetli olması, ağrı oluşumu sırasında damar ve sinir sisteminin işlemlerinin aksamasına sebep olur. Sadece ağrı hissetmekle kalmayıp aynı zamanda kusma, ışık- ses gibi olgulara aşırı hassasiyet gösterme, uyuşma ve görme düzenin de bozulmalar en çok şikayet edilen durumlar arasında yer alır. Bu durumu yaşayan kişilerde migren nedir nasıl geçer sorusunun cevabı sıkça aranmaktadır.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri kişiler arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak uzmanlar tarafından gözlemlenen temel bulgular arasında; genel belirti, baş ağrısı, nörolojik bulgu ve ruhsal belirtiler olmak üzere dört ana başlık altında toplamak mümkündür. Baş ağrıları durumunda; oldukça şiddetli, zaman zaman günlerce süren ağrı durumları, genel durumlar da çarpıntıya bağlı olarak tansiyon düşme ya da çıkma fonksiyonları, halsizlik ve yorgunluk, nörolojik durumlarda: uyuşma, geçici felç, çift görme ve konuşma güçlüğü, ruhsal belirtileri ise; mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik ve aşırı durumda hassasiyet yaşanması gözlemlenen temel etkenler arasında yer alır. Migren nedir nasıl geçer kısmında tüm sorunların çözümlenmesi hedeflenmelidir.


Migren Tedavisi

Migren nedir nasıl geçer olgusuna tam olarak cevap verebilmek adına kişisel olarak doktor muayenesinde bulunulması ilk adımlar arasında yer alır. Tedavi sürecinde migrene sebep olan durumların ilk olarak ortaya çıkarılması ve bu etkenlerden uzak durulması yer alır. Atak ve önleme olmak üzere de uygulanan iki yöntem bulunmaktadır.

Atak tedavi sürecinde doktor tarafından önerilen ilaç tedavisine başlanır. Önleme tedavisinde ise; hastanın yaşam kalitesinin oldukça düşmesi durumunda izlenen yöntemler arasındadır. Amaç migrene bağlı olan şiddetli ağrının ortadan kaldırılmasıdır. Sonrasında ki izlenecek adımlar kişilerin hastalık durumlarına bağlı olarak yönlenme sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Nedir, Neden Olur? Meme Kanseri Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ