Nefis Bilgi

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Neden Oluşur?


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Neden Oluşur?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısının nedeni kimi zaman midenizde oluşan bir rahatsızlık olabilirken kimi zaman da psikolojik durumlardan kaynaklı nedenler olabilmektedir. Araç tutması gibi durumlarda da mide bulantısı şikayetleri ile karşı karşıya kalan kişiler olmaktadır. Mide bulantılarının nedeni bazen migren ya da strese bağlı durumlar olmaktadır. Eğer mide bulantınız çok şiddetli ve kusma derecesinde ise bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Hafif mide bulantılarını önlemek için bulunduğunuz ortamı havalandırmaya özen göstermeniz gerekiyor. Pencereleri açmak ve serin havayı içeri almak mide bulantısının hafiflemesine yardımcı olur.


Nane çayı içmek ya da taze nane dallarından bir kaç adet çiğnemek de oluşan mide bulantısının önlenmesine yardımcı olur. Elma gibi lifli yiyecekler tüketmek de bazen mide bulantılarının azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle yolculuk sırasında mide bulantısı sorunu yaşayan kişilerin yanında elma bulundurmaya dikkat etmesi gerekir.

Bazı kuruyemişler de mide bulantısına iyi gelmektedir. Leblebi ve badem mide bulantısına iyi gelen kuruyemişler arasında yer alır.

Mide Bulantısı Neden Oluşur?

Mide bulantısı yaşayan kişiler bazen rahatsızlığın neyden kaynaklandığını bulamayabilir. Mide bulantısı sorunu var ise öncelikle bu sorunun neyden kaynaklı olduğunu bilmek önlem alınabilmesi için önemlidir.

Mide bulantısının nedeni vertigo, migren gibi vücut rahatsızlıkları olabildiği gibi kimi zaman gebelik gibi durumlarda da mide bulantısı yaşanabilmektedir. Gebelik gibi durumlar söz konusu ise mide bulantıları normal karşılanabilmektedir. Gebelikte mide bulantılarının nedeni gebeliğe bağlı olarak artış gösteren hormon dengesidir. Bu nedenle gebe olan kadınların ilk aylarda mide bulantısı yaşaması normal kabul edilir.

Yolculuk sırasında da kişilerde mide bulantısı yaşanabilmektedir. Bu nedenle kişilerin yolculuğa çıkmadan önce mide bulantısını hafifletecek ve önleyecek tedbirleri alması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Okulda Başarıyı Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ