Nefis Bilgi

Menopoz Nedir Ve Belirtileri?


Menopoz Nedir Ve Belirtileri?

Menopoz Nedir Ve Belirtileri?

Uykusuzluk, sinirlilik hali, unutkanlık, cilt kuruluğu, çarpıntı gibi olaylar her insanda zaman zaman görülebilen olaylardır.  Özellikle kadınlarda,  bu olayların daha yoğun bir biçimde görüldüğü bazı dönemler olur.  İşte bu dönemler,  hem tıp dilinde,  hem de halk arasında menopoz dönemi ya da menopoz olarak adlandırılır.  Nedir menopoz? Menopoz; kadınlarda görülen aylık adet kanamalarının,  doğal yollarla sona ermesi durumudur.  Bir yıl boyunca adet kanaması görülmemesi,  menopoz olarak tanımlanır.  Bu dönemde,  kadın hormonu olan östrojen ve progesteron hormonları yavaşlamaya başlar ve bir süre sonra da yumurtalık üretimi durma noktasına gelir.  Menopoz dönemini,  bazı kadınlar adet kanamasının bitmesi dışında herhangi bir bulgu olmadan geçirirken,  bazı kadınlarda terleme, sıcak basması, sinirlilik, uykusuzluk gibi belirtilerin görülmesi ile geçirilir.

Menopoza Girme Yaşı Kaçtır?

Östrojen hormonu düşüklüğünün,  en belirgin özelliği,  düzensiz ve yetersiz miktarlarda görülen adet kanamalarıdır.  Ülkemizde menopoza girme yaşı 45-47 yaş arasında ki dönemdir.  Menopoza girmeyi etkileyen faktörlerin başında kalıtım ve ırk faktörü gelir.  Bir diğer faktör de,  menopoza giren bir kadının annesi,  teyzesi gibi aile bireylerinin menopoza girme yaşıdır.


Menopoz Nasıl Oluşur ve Evreleri Nelerdir?

Her kadın; doğum sırasında, yumurtalıklarında bulunan 400 ile 500. 000 yumurta ile dünyaya gelir.  Bu sayı her kadında sabittir.  Yumurtalıklarda bulunan yumurtalar,  ergenlik dönemine kadar herhangi bir faaliyet içinde olmaz,  fakat ergenlik döneminden itibaren,  yumurtalıklarda bulunan yumurtalar da olgunlaşma dönemi içine girer.  Bu dönemde 900 ile 1000 arasında yumurta olgunlaşma çabası içine girer.  Buna rağmen sadece bir veya küçük bir ihtimalle iki tanesi yeni bir canlı oluşturacak olgunluğa erişir.  Geri kalan yumurtalar ise bulundukları ortamda kendi kendine yok olur ve bu durumda menopoz denen durum ortaya çıkar.

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda ki herhangi bir sorun veya beklenmeyen her durumda olduğu gibi,  menopoz döneminde de bazı belirtiler ortaya çıkar.  Bu belirtiler;

1) Sıcak basması ve terleme

2) Adet kanamalarının kesilmesi veya azalması

3) Çarpıntı hali

4) Uykusuzluk problemi

5) Sinirlilik hali, depresyon ve unutkanlık

6) Cilt kuruluğu, saç kırılması ve dökülmesi

7) Vajinada meydana gelen kuruluk

8) Ağrılı cinsel ilişki

9) Eklem ağrıları

10) Kilo almaya yatkın bir yapının ortaya çıkması

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ