Nefis Bilgi

Meme Kanseri Nedir, Neden Olur? Meme Kanseri Tedavisi


Meme Kanseri Nedir, Neden Olur? Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri Nedir, Neden Olur?

Meme kanseri; kadın bireylerde en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından 1 tanesinde bu kanser türüne rastlanmaktadır. Kadınlara oranla daha az rastlanmakla beraber, erkeklerde de meme kanseri ortaya çıkabilmektedir. Meme kanseri; meme bölgesinde bulunan hücrelerde meydana geldiği için bu adı almıştır. Bu kanser türünün kendi içinde de çeşitleri vardır.

En sık rastlanan türleri; Duktal adı verilen ve meme kanallarındaki hücrelerde ortaya çıkan tip ile Lobüler adı verilen ve süt üreten bezlerde ortaya çıkan tiptir. Genetik yapıya etki eden bazı etkenler ve yaşlanmanın etkileri meme kanserine neden olabilir. Genetik aktarımla meydana gelen meme kanseri vakaları, tüm vakaların ortalama yüzde 7’sini oluşturmaktadır. Çoğunlukla; annede ve anne tarafında erken yaşlarda meme kanseri vakası ve erkek meme kanseri durumu var ise genetik aktarım ihtimali düşünülebilir.


Meme Kanserinde Riski Arttıran Unsurlar

Meme kanserinin sık rastlanır bir kanser türü olması hemen herkesin aklına, meme kanseri nedir, neden olur sorusunu getirmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, bazı durumların riski arttırdığını göstermektedir. İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlarda meme kanserine daha sık rastlanmaktadır. İlk adetini erken yaşta görmüş olan kadınlarda yine riskin arttığı tespit edilmiştir.

Bunun nedeni östrojen hormonunun hayat boyu salgılandığı sürenin uzunluğu olduğundan ötürü, geç menopoza giren kadınlarda da yine risk artmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde, boy uzunluğunun da risk ile alakalı olduğu görülmüştür. Nedeni tespit edilememiş olsa da, uzun boylu kadınlarda riskin daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Beslenme düzeninde yağlı gıdalara fazla yer veren kimseler risk altında olmakla beraber, sebze ağırlıklı beslenen bireylerin riski azalttıkları da tespit edilmiştir. Yüksek alkol tüketimi de kişiyi risk grubuna dahil etmektedir. Ayrıca, memelerinde iyi huylu tümör tespit edilmiş kişiler de risk altında olduğundan, düzenli takibi yapılmalıdır.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis son derece önemlidir. Bu kanser türünde, meme kanseri nedir, neden olur sorusunun cevabı bilinmeli ve yaşam tarzında bazı önlemler alınmalıdır. Yine de gerekli yaşam ve beslenme şartları sağlansa da, bu durum herkesin başına gelebilir. Erken teşhisin gerçekleşmesi için bazı konularda hassas davranmak gereklidir. Öncelikle, her birey, evde kendi kendine yapılabilecek olan muayeneyi nasıl yapacağını öğrenmelidir. Bu muayeneyi öğrendikten sonra, düzenli olarak her ay uygulamalıdır.

Bu muayene sırasında ele gelen bir kitle olması halinde hemen uzmana danışılmalıdır. Evde yapılan muayeneye ek olarak, her yıl düzenli doktor muayenesi ve mamografi çektirilmesi şarttır. Meme kanseri genellikle ilk zamanlarında belirti vermez. Bu nedenle her yıl mamografi çekilmesi çok önemlidir. Belirli bir seviyeye gelmiş meme kanseri, elle yapılan muayenede fark edilen bir kitle olarak anlaşılabilir. Bazı vakalarda, deri yapısında bozulmalar ve meme yapısında değişimler gözlemlenebilir. Erken evrede ağrıya pek sık rastlanmaz. İleri evrelerde, ağrı ve meme ucundan kan sızması gibi belirtiler olmaktadır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri, tedavisi olan bir hastalıktır. Kesinlikle korkuya düşülmemeli ve doktorun yönlendirmesi ile tedaviye başlanmalıdır. Bu kanser türü hızlı ilerlemez. Ortalama olarak 5 ile 7 yıl arasında 1 cm. boyutuna ulaşır. Ancak çok bariz belirtiler vermediğinden ötürü fark edilmesi de güç bir kanser türüdür.

Düzenli muayenenin önemi bu noktada anlaşılmalıdır. Hastalık tespit edildiği noktada, doktorun kişiye özel belirleyeceği tedavi ile ilerlenecektir. Belli boyutta olan tümörlerde ameliyat ve sonrasında radyoterapi veya kemoterapi uygulanabilir. Daha büyük boyutta tümörlerde ise kemoterapi ile küçültülen tümör ameliyat ile alınabilir. Tedavinin detaylarına ve sıralamasına uzmanı karar verecektir. İlerleyen imkanlar neticesinde, meme kanseri artık yüksek oranda tedavi edilebilen bir hastalık olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Nedir Ve Belirtileri? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ