Nefis Bilgi

Lazer Epilasyon Zararları, Hamileler İçin Zararlı Mıdır?


Lazer Epilasyon Zararları, Hamileler İçin Zararlı Mıdır?

Lazer Epilasyon Ne Zarar Verir?

Lazer Epilasyon Nedir, istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi olarak kesin çözüm getiren bir işlemdir. Kıl köklerine tahribat vererek zayıflatma ve kılları yok etme işlemidir. Ancak işlemi uzman kişiler yapmalıdır, dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Yoksa cilde zarar verilebilir ve dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında herhangi bir zararı olmayan lazer epilasyonun uzman olmayan kişiler tarafından yapılırsa elbette ki zararı vardır.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir

Lazer epilasyondan zarar görmemek için kıla özel dalga boyu veren makineler kullanılmalıdır. Dikkat edilmezse ciltte yanma, lekelenme, kaşıntı, tahriş oluşabilir. Lazer işlemi uygulandıktan sonra güneş ışınlarından çok iyi korunmanız gerekir. İşlem sonrası en az 3 hafta boyunca güneşe çıkarken lazer uygulanan bölgeye 50 faktörlük güneş koruyucu krem sürülmelidir. Güneş koruyucu krem kullanmazsanız güneşin zararlı ışınları cilt yüzeyinde leke yapar ve bu lekeler kolay kolay kaybolmazlar.


Lazer Epilasyon Uygulama Anında Zarar Verir Mi?

Uygulama sırasında dikkatsizlik sonucunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ciltte yanma, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlar 3 veya 4 gün sonra kaybolur. Önemli bir nokta ise kullanılan cihazın ayarıdır, atış yaparken yükseklik ayarı ciltte hasar oluşmasında etkilidir.

Lazer Epilasyon Hamileler İçin Zararlı Mıdır?

Hamileler için ilk 3 aylık dönemde lazer epilasyon önerilmez. Henüz araştırmalar sonlanmamış olsa da bebek için bir zararı olup olmadığı kesin olmadığı için yapılmasa iyi olur. İşlem uygulanırken anne adayı huzursuz olabilir, ağrı anne ve bebeği rahatsız edebilir bu gibi nedenlerle hamilelikten sonra devam edilmesi uygundur.

Lazer epilasyon zararları nelerdir, işlem sırasında cilt yapısı önemlidir. Ciltte iltihabi sorunları olanlar için lazer epilasyon uygulaması risklidir. Siğil, uçuk, egzama, alerji ve kronik cilt rahatsızlığı bulunan kişiler lazer epilasyon yaptırmadan önce düşünmelidirler. Bronz ten üzerine lazer uygulaması yapmak da risk taşır.

Bir önceki yazımız olan Kısırlık Belirtileri, Kadınlarda Kısırlık Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ