Nefis Bilgi

Kolesterole Neler İyi Gelir? Kolesterole İyi Gelen Besinler


Kolesterole Neler İyi Gelir? Kolesterole İyi Gelen Besinler

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Yüksek kolesterol kişilerde kalp ve damar sorunlarına neden olmaktadır. Kolesterolün düşmesi için kilo dengenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kötü kolesterolü olan kişilerin ideal kilosunda kalması her zaman önemlidir. Peki, kolesterole neler iyi gelir?

Yulaflı Yiyecekler Tüketilmelidir: Yulaf kolesterolün LDL kolesterolünün düşmesinde fazlasıyla etkili olan bir besindir. Bu nedenle özellikle kahvaltılarda tüketilmesi önerilmektedir. Yüksek tansiyon şikâyeti olan kişilerinde yulaflı besinleri tercih etmesi gerekmektedir. Sizlerde kolesterolünüzü düşürmek için yulaflı besinleri tercih etmelisiniz. Yulaf aynı zamanda kilo problemi olan kişiler için de önerilen bir tahıldır.


Omega 3 tüketilmelidir: Özellikle omega 3 değeri yüksek olan balık kolesterol hastaları için tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Omega 3 kalp sorunu olan kişilerin de tüketmesi gereken bir vitamindir. Özellikle yağsız balıklar kolesterol hastaları için önerilmektedir. Bu nedenle balıkları genellikle ızgarada ya da fırında tercih etmelisiniz. Aynı zamanda omega3 HDL kolesterolünün yükselmesinde de etkili olan vitaminler arasında yer almaktadır.

Fındık Tüketilmelidir: Gün içerisinde bir avucu geçmeyecek kadar fındık tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Fındık içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır. E vitamini kolesterol hastalarının tüketmesi gereken vitaminler arasında yer almaktadır. Fındık aynı zamanda lif içeriği de yüksek besinler arasında yer almaktadır. Fındığın aynı sıra gün içerisine ceviz tüketerek de kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

Sarımsak Tüketilmelidir: Sarımsak çiğ olarak tüketildiğinde tansiyon sorunlarına neden olabilmektedir. Oysa sarımsağı közlenmiş olarak tüketerek kolesterol sorununuza çare bulabilirsiniz. Sarımsak 5 adetten fazla tüketilmemelidir. Bu nedenle yemeklerin yanında közlenmiş olarak 5-6 adet sarımsak tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisi, Tüp Bebek Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ