Nefis Bilgi

Kadınlarda Akıntı, Kokulu Akıntılar Neden Olur?


Kadınlarda Akıntı, Kokulu Akıntılar Neden Olur?

Vajinal Akıntı Sebepleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Ergenlikten itibaren kadınlarda akıntı sorunları meydana gelebilmektedir. Kimi akıntılar normal kabul edilse de kimileri sağlık durumunuzun kötüye gittiği ile ilgili bir işaret olabilmektedir. Her vajinal akıntının hastalık belirtisi olmadığı bilinmelidir. Kimi zaman akıntılar sağlık durumunuzun gayet iyi olduğu ile ilgili de ipucu verebilmektedir.

Normal Olan Vajinal Akıntılar

Normal vajinal akıntı denilince akıllara kokusuz ve renksiz vajinal akıntılar gelmelidir. Kadınlarda yumurtlama döneminde meydana gelen vajinal akıntılar şeffaf ve kokusuz olduğu gibi esnek bir yapıya da sahiptir. İki parmak arasında çekerek uzayan esnek bir yapıya sahip olan mukus şeklindeki bu akıntı yumurtlama günü yaklaşınca artış göstermekte adet kanaması ile birlikte azalmaktadır.


Kokulu Akıntılar

Kokulu vajinal akıntıların farklı nedenleri olabilmektedir. Kokulu akıntının nedeni kimi zaman basit bir üşütme olabilirken kimi zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Akıntıların rengi ve yoğunluğu önemli olduğu kadar kokulu olup olmadığı da önemli olduğundan dolayı kadınların vajinal akıntılarını takip etmesi gerekir.

Vajinal akıntınızın rengi beyazımsı ve süt kesiği şeklinde ise bu sizlerde büyük olasılık ile mantar enfeksiyonu olduğunun ipucunu verecektir. Eğer kaşınma ve yanma hissi oluşuyor ise vajinal mantar muayenesini olmak ve gereken tedaviyi uygulamak gerekir. Mantar tedavilerinde kadın doğum uzmanları fitil tedavisi uygulayabilmektedir.

Yeşil ve Sarı Akıntı

Kötü kokulu akıntılar kendi içerisinde farklı renklere ayrılır. Yeşilimsi ve kötü kokulu akıntının en yaygın görüldüğü hastalık “trichomoniasis” olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık cinsel yolla bulaştığından dolayı ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir. Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinal akıntılar ile belli olabilmektedir. Eğer akıntının rengi yeşilimsi ya da turuncumsu ise ve kötü kokuya neden oluyor ise vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Genital Bölge (Vajina) Mantar Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ