Nefis Bilgi

Kabızlığa Ne İyi Gelir?, Kabızlık Tedavisi


Kabızlığa Ne İyi Gelir?, Kabızlık Tedavisi

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hepimizin bildiği gibi; sağlıklı bir yaşamın, sağlıklı bir birey olabilmenin ve hastalıklardan korunmanın bazı altın kuralları vardır elbette. Bu kurallar uzmanlar ve doktorlar tarafından da çoğu zaman biraz daha genişletilerek anlatılır. Bu konuda birkaç örnek verecek olursak eğer; mesela sağlıklı bir birey olmak için, düzenli olarak spor yapmalı, alkol ve sigaradan, stresten uzak durmalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Ve tabii bol miktarda su içmeli, hareketsiz bir yaşamdan kaçınmalıyız. Fakat bütün bunların tam tersini uygulayan, beslenmesine, uyku düzenine, tükettiği gıdalara, yaşam tarzına dikkat etmeyen kişilerde ise zamanla bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ve bu hastalıklar kişileri hem maddi açıdan hem de fiziksel olarak zorlamakta ve oldukça zor durumda bırakmaktadır.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkan hastalıklardan ya da sorunlardan birisi de kabızlık sorunudur. Peki bu sorunu nasıl ortadan kaldırırız, yani kabızlığa ne iyi gelir? Sağlıksız ve dengesiz beslenen, vücut için gerekli protein, mineral ve vitaminleri tam olarak almayan, uyku düzenine dikkat etmeyen, tüm gününü ve zamanını hareketsiz bir şekilde geçiren, tek tip beslenme alışkanlığı olan kişilerde (örneğin fast food tarzı) zamanla bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunlar; grip, soğuk algınlığı, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker, kolesterol, mide rahatsızlıkları, kabızlık v.b. hastalıklar ve rahatsızlıklardır. Uzmanlara ve yapılan araştırmalara göre bu tip hastalıklardan korunmanın en iyi yolu sağlıklı ve dengeli beslenmektir.


Beslenme alışkanlığı kötü biçimde olan kişilerde en çok görünen hastalıklardan ve sorunlardan birisi de kabızlık sorunudur. Peki kabızlık sorunu neden kaynaklanır? Kabızlık sorununun pek çok nedeni vardır, bu nedenlerden bazıları şunlardır; Beslenme Düzeni, Posalı beslenmede ki yetersizlik, Parazit ve enfeksiyon, Kullanılan bazı ilaçlar, Yetersiz su tüketimi, Hareketsizlik, Süt ve süt ürünleri. Peki kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık; dışkının sert ve kuru bir hale gelerek birkaç gün boyunca tuvalete çıkılmasının zorlaşması ya da çıkamama durumudur. Kabızlığın ne olduğunu ve nelerden kaynaklandığını öğrenmiş olduk. Şimdi bu soruna nelerin iyi geleceğine bakalım.

Kabızlık sorunuyla karşılaşmamak ya da bu sorunu daha kolay ve kısa sürede atlatabilmek için öncelikle yeterli miktarda su tüketilmelidir. Bunun dışında sık sık tükettiğiniz çorbalara ilave olarak sebze çorbası tüketmeye de özen gösterilmelidir. Ayrıca kahvaltıda sık sık çay içmek yerine doğal ya da sıkma meyve suyu tüketmek de yine bu sorunun çözümü açısından oldukça önemlidir. Bu durum posalı ve lifli gıdalar tüketimini de arttırmış olur.

Yine sabah kahvaltısında ya da gün içinde kuru kayısı ve kuru incir tüketmek de kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Probiyotik içeren gıdalar (örneğin süt, yoğurt v.b.) tüketmek de bu konuda faydalı olacaktır. Bunun dışında yemeklerimize yada salatalarımıza ekleyeceğimiz bir miktar sızma zeytinyağı da kabızlık sorununun ortadan kaldırılması açısından son derece faydalıdır.

Kabızlığın ne olduğunu, nelerden kaynaklandığını öğrenmiş olduk. Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını da kendimize göre yapacağımız araştırmalar ve olumlu yönde değiştireceğimiz bazı alışkanlıklarımız sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün olacaktır elbette.

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluğa Ne İyi Gelir, Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları başlıklı makalemizde uyku, uyku problemi ve uykusuzluk problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ