Nefis Bilgi

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı


Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı

      Hiperaktif terimi yerinde duramayan, oradan oraya koşup oynayan her çocuğa söylenen bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiperaktif çocukların bazı davranışlarını şu şekilde sıralayabiliriz; gereğinden fazla hareketlidirler, bir konu hakkında fazla aceleci ve düşünmeden davranırlar, dikkatlerini çekmeyen konularda birkaç dakikadan fazla yoğunlaşmaları mümkün değildir. Hiperaktivite okul çağındaki çocukların %4 gibi bir orana sahipken, erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla daha fazla görülmektedir. Hiperaktivite genellikle aileler için bir problem olarak görülse de, çocuğun kendisini de strese sokan bir durumdur.  Çocuklar, yapısı gereği sık sık kurallara karşı gelmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocukların normal çocuklara göre biraz daha fazla kurallara karşı geldiğini görmekteyiz.

Hiperaktif çocuklarla nasıl başa çıkılır

Hiperaktif çocuklarla nasıl başa çıkılır

Hiperaktif çocuklar aslında kendi davranışlarının dikkat dağıtıcı ve çevreleri tarafından hoş karşılanmadıklarının farkında olmalarına rağmen, ellerinden bir şey gelmez. Çocuğun sağlıklı bir psikoloji içerisinde gelişimlerini tamamlamaları için, anne-babaların anlayış içinde olmaları ve çocuklarına nasıl davranması gerektiklerini öğrenmeleri gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocukların bazı durumlarına karşı, nasıl davranılması gerektiğini aşağıda birkaç maddede anlatmak istiyoruz.

Hiperaktif çocuklar, dikkat eksikliği

Hiperaktif çocuklar, dikkat eksikliği

Hiperaktif Çocuk Kendine Söylenen Israrla Kabul Etmiyorsa

Anne-babalar genellikle çocuklarının büyüme dönemlerinde, çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak düşüncesiyle onlara bazı isteklerde bulunmaktadırlar. Bu istekleri, ev ödevlerinin yapılması, odanın toparlanması, yemek sofrasının kurulmasında yardım edilmesi gibi daha birçok örnekle sıralayabiliriz. Anne-babanın bu isteklerine çocukların karşı gelmesi durumunda, tartışma ortamı oluşmaktadır. Bu tartışma ortamını kaldırmak için uzun vadeli bir çözüm olarak çocukların okul ve ev hayatı boyunca günlük görevlerine yardımcı olarak onlar için biraz daha eğlenceli hale getirmektir. Örneğin, ders çalışma konusunda her gün aynı saat de ders çalışması sağlanarak çocuk için bunu bir görev halinden alıp bir alışkanlık olmasını sağlamaktır. Bir davranışın alışkanlık haline dönüşmesi için, istikrarlı bir şekilde aynı saat de yapılmasının unutulmaması gerekir. Aynı durum diğer görevler içinde uygulanabilir.

Hiperaktif çocuk ve hiperaktivite nedir

Hiperaktif çocuk ve hiperaktivite nedir

Hiperaktif Çocuk Yalan Söylüyorsa

Hiperaktif çocuklar için yalan söylemek, yaşadığı sorunlarla baş etme mekanizmasıdır. Genellikle yaşadığı başarısızlıkları saklamak amacıyla, yalan söylemeyi bir yol olarak görmektedirler. Dikkat eksikliği nedeniyle, unuttuklarından dolayı veya sınav esnasında odaklanamama problemi yüzünden aldıkları kötü notları saklayarak, anne-babadan alacakları eleştiriyi yok etmek için yalan söylerler. Bu durumda yapmanız gereken ilk adım, yalan söylemesini gerektiren nedeni tesit etmektir. Çocuğunuza doğru söylemeyi teşvik edip, aynı zamanda sorunlarınla baş ederken ona destek olduğunuzu hissettirerek, aranızda bir güven ortamı oluşturmalısınız.


Hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Hiperaktif Çocuk Ev Kurallarına Uymuyorsa

Hiperaktif çocuğunuzun yaşı küçük olsa bile evde uygulanan kurallar belirlenirken, onunda fikirlerinin alınması bu konuda önem taşımaktadır. Kurallar belirlenirken, kendisinin de katılımcı olarak fikirlerini söylemek konusunda, anne-babanın çocuğu cesaretlendirmesi gerekmektedir. Çocuk kendi düşünce ve davranışlarını aileye paylaştıkça, bunların sorumluluğunu alması gerektiği bilincine de ulaşacaktır. Zamanla kendi belirlediği kuralları kendisi de uygulayacaktır.

Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı

Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı

Hiperaktif çocuk her şeye karşı çıkıyorsa

Bir çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite varsa, herhangi bir konudaki başarısızlık durumu yıkıcı olabilmektedir. Anne-baba veya çevreden gelen fazla eleştiri çocuğu yaralamakla kalmaz, aynı zamanda karakterinde de ciddi izler bırakması mümkündür. Çocuklar kendilerine uygulanan disiplin uygulamasına katılmıyorsa, protesto uygulamaya başlarlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk ise, herhangi bir disiplin uygulamasında sadece protesto uygulamakla kalmayıp, çevresine karşı öfkeli ve gereğinden fazla bir tepki verme durumu görülebilmektedir. Bu durum hiperaktif çocuğun sorunu olmayabilir. Çocuğunuzun böyle davranmasının nedeni, çevresi tarafından gereğinden fazla eleştirildiği için veya kendisiyle yeterli iletişim kurmadığınız için olabilmekle beraber, gösterdiği bu tepkiler sizin ilginizi çekmek içinde olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, çocuğunla olan iletişiminizi arttırmanızı, sorunun nedenini tamamen çocuğunuzda değil kendinizde de aramanızı tavsiye ediyoruz.

Hiperaktivite bozukluğu nedir

Hiperaktivite bozukluğu nedir

Hiperaktif çocuğa nasıl davranmak gerekir? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı, Çocuğum Okula Gitmiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ