Nefis Bilgi

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;


Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Hamilelik bayanların oldukça zor ama bir o kadar da güzel geçirmeye çalıştıkları dönem olarak adlandırılmaktadır. Bu süreç yaklaşık olarak dokuz ay sürmektedir. Dokuz aylık dilim içerisinde de bayanların kendi ve bir o kadar da bebeklerinin sağlıkları açısından temkinli davranması gereken noktaları mevcuttur. Dikkat etmemeleri durumunda oluşacak sorunlar hem anne hem de bebek için oldukça risk taşıyacaktır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik sürecini tam anlamı ile bitirip, bebeğine sağlıkla kavuşmak isteyen bayanların özellikle dikkat etmeleri gereken noktaları:

Spor/ Egzersiz Yapmak; hamilelik süresinde yapılacak olan sporlar doğum anı için kolaylaştırıcı etkenler olarak düşünülmektedir. Çok ağır hareketlerden kaçınılmalıdır. Önemli olan düzenli ve dikkatli egzersiz hareketlerinde bulunmaktır. Bayanların kendisini yormaktan kaçınmalıdır.


Çalışma Yaşamı; doğum açısından ağır ve fiziki hareketler oldukça risklidir. Bu sebeple çalışma hayatınız mevcut ise, size aksi söylenene kadar devam edebilir, kendiniz yormamanız önemlidir.

Kilo Alma; dengesiz kilo almak doğum sonrası da oldukça sizi yoracaktır. Bu sebeple genel olarak 9-12,5 kilo arasında artış sağlamanız ideal olandır.

Banyo: duş almak kısmında hamilelik içerisinde hiçbir sakınca bulunmamakla birlikte, düşme riskine karşı temkinli olmak da fayda vardır. Hamilelik süresinde yüzme işlemi de yapabilirsiniz.

Yolculuk: kısa yolculuklar da hiçbir zaman sakınca görülmez, ancak uzun yolculuk yapmanız durumunda her 1 2 saat aralığında yürüyüş yapmanız önerilmektedir.

Giyim; sıkı ve yüksek topuk ayakkabılardan uzak durun. Rahat ve geniş hissettiren kıyafetleri tercih edin. Ayrıca hamilelik için ayarlanan kıyafetleri de tercih edebilirsiniz.

Ağız ve Diş Bakımı; genel olarak günlük bakıma devam edebilirsiniz, ekstra mevcut olan rahatsızlıklar da öncelikli olarak tedaviye başlanılmalıdır. Hamilelik yan etkilerinden olan diş etlerinde ki rahatsızlıklarla da karşılaşmanız söz konusu olabilecektir. Süreçte gargara yapılması tercih edilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ