Nefis Bilgi

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?


Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su, hidrojen ve oksijen birleşiminden oluşan sıvı halde bulunan bir elementtir. İçme suyu olarak tabir edilen günlük tükettiğimiz su, vücudun mekanizmalarının doğru çalışması için gereklidir. Su içmek için sadece susamayı beklememek kişinin sağlığı için son derece önem arz eder. Günde iki litre gibi bir basmakalıp ifade herkes için uygun değildir. Günlük iki litre su tüketiminde en alt sınır olarak kabul edilir. Günde kaç litre su içilmeli? Sorusunun yanıtı: kişinin yaşına, hareketine, yaşam tarzına ve nerede yaşadığına bağlı olarak tüketmesi gereken miktar kişiye göre farklılık gösterebilir. Hamilelerde bu oran 3,5 litreye ulaşabilirken, çok hareket etmeyen bir kişi için günlük 2 litre su yeterli gelecektir.

Su içerek zayıflama

Su Tüketiminin Vücuda Kattığı Faydalar

  • Vücuttaki kalori kontrolünüzü sağlayarak aşırı kilo alımının önüne geçer,
  • Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kabız gibi istenmeyen rahatsızlıkların oluşumunu engeller,
  • Toksinleri vücuttan atarak daha dinamik olmanızı sağlar,
  • Enerji düzeyini arttırarak halsizliği ortadan kaldırır,
  • Özellikle hamilelik döneminde yaşayan krampları ortadan kaldırır.

Su Tüketimi Eksik Kalırsa Vücutta Neler Olur

İç organlarımızın tamamı su ile çalışmaktadır. Bu nedenle doğru su tüketimi kişileri sağlıklı bireyler haline getirecektir. Aksi halde iç organlar bir süre sonra görevlerini yerine getiremeyecek duruma gelecektir. Yeteri miktarda su tüketimi gerçekleşmediği takdirde vücut direnci yavaş yavaş kaybedilerek halsizlik oluşumuna sebep olur. Beynin %85’i, kasların %75’i, böbreklerin %82’si, akciğerin %22’sinin su ile beslendiği düşünülürse bu kısımlara yeterince su gitmediğinde belirli rahatsızlıkların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Günde kaç litre su içmeliyim


Beyinde eksik kalan su alzimmer hastalığına, kaslarda eksik kalan su sırt ve bel ağrılarına hatta fıtık oluşumuna, böbrekte eksik kalan su taş oluşumuna, akciğerlerdeki eksik kalan su ise astım gibi nefes almayı zorlayacak bir hastalığa sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Fazla Mesainin Hayatımıza Etkileri başlıklı makalemizde fazla mesai ve mesainin hayatımıza etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ