Nefis Bilgi

Gripe Karşı Alınması Gereken Önlemler


Gripe Karşı Alınması Gereken Önlemler

Gripe Karşı Alınması Gereken Önlemler

Grip, ne kadar basit bir hastalık gibi görünse de aslında ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Önemsenmediğinde ve gereken hassasiyet gösterilmediğinde ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu basit diye tabir edilen ve dikkate alınmayan hastalığa karşı biraz daha hassas olunmalı ve korunmalıyız.

Gripten Nasıl Korunabiliriz?

Gripe karşı alınması gereken önlemler arasında ilk olarak dengeli beslenmek gelir. Dengeli ve sağlıklı beslenerek vücudun bağışıklık sistemini koruyabilirsek kolay kolay hastalanmak mümkün değildir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için ise günlük ihtiyacımız olan vitamin, protein, kalori ve yağ oranlarını almak zorundayız. Biz vücudumuzu sağlam tutarsak grip mikrobu sağlam vücudu yenemez ve hastalık oluşturamaz.


Gripe karşı alınması gereken önlemler içinden bir diğeri ise mikroplu ortamlardan uzak durmaktır. Kendinizi hassas hissediyorsanız ve hastalığa yakalanma riskiniz bulunuyorsa yapacağınız en basit şey grip mikrobu olduğunu düşündüğünüz ortamlardan uzak kalmaktır. Bazı bünyeler ne kadar sağlıklı beslense de hastalığa yakalanma konusunda çok hassastır, böyle kişiler ise kendilerini ortamlardan uzak tutarak koruyabilirler.

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Çok soğuk havalarda giyime özen göstermeli ve ince giyinilmemelidir. Soğuk havalarda vücudun ısı düzeyini koruyacak şekilde sıkı giyinip üşümeye mahal vermemelidir. Üşümek gripe yakalanmak için bir neden olabilir. Yine aşırı şekilde kalın giyinip terlemek de grip için davetiye çıkarmaktır. Sıcak ortamlarda ortama uygun giyinip terlemeye izin vermemelisiniz aksi takdirde terlemek de grip olasılığını yükseltir.

Gripten korunmanın bir başka yolu ise, grip aşısı olmaktır. Özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar, çocuklar ve zayıf kişiler grip aşısı olarak bu hastalıktan korunabilirler. Yüksek risk grubuna giren bu kişiler grip olmamak için grip aşısı olabilirler. Sağlıklarını korumak amacıyla yaptıracakları aşılar onların grip olmalarını önler ve daha büyük hastalıklardan korunmalarını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Eşek Sütünün Faydaları, Kanserle Mücadelede Eşek Sütünün Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ