Nefis Bilgi

Gottlob Freğe Kimdir?


Gottlob Freğe Kimdir?

Gottlob Freğe Kimdir

Zaman zaman bazı kaynaklarda çokça adını duyduğumuz Gootlob Frege hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünebilirsiniz. Peki, Gottlob Freğe kimdir? Asıl adı Friedrich Ludvig Gottlob Frege olan Alman mantıkçı ve filozof aynı zamanda modern matematiksel mantığın ve Analitik felsefenin kurucusu olmuştur. 08 Kasım 1848 tarihinde Wismar’da doğan ve Jena Üniversitesi’nde 1869 yılında öğrenimine başlayan Frege, 1873 yılında felsefe doktoru unvanını aldığı Göttingen şehrine yerleşmiştir ve 1879 yılında doçent, 1896 yılında ise profesör unvanını kazanmıştır.

Gottlob frege kimdir

Frege, Aristo’dan sonraki dönemlerin en büyük ve en iyi mantıkçısı kabul edilmektedir. 1879 yılında yazdığı ‘Begriffsschrift’ ya da ‘Kavram’ yazısı, Aristo’dan sonra herhangi bir temel değişiklik olmayan eski Terim Mantığının yerine gelmiştir ve böylelikle mantık dünyasında büyük bir yenilenme ve değişimi başlatmıştır. Frege açısından kendi çalışmaları ve fikirleri, çok geniş kitlelerce tanınmamıştır ama özellikle fikir dünyası açısından, Giuseppe Peano gibi etkilediği insanlar tarafından düşünceleri hızla yayılmıştır. Frege, başka bir ilki daha temsil etmektedir.

Gottlob frege


Mantıkçılığın yani matematiğin mantığa indirgenebileceği düşüncesini ilk sunanlardan olmuş ve ‘Grundgesetze der Aritmetik’ ismindeki çalışmasında, aritmetiğin kanunlarını mantıktan tamamen çıkarmaya çalışmıştır. Frege, tüm yaptığı çalışmalara ilaveten, kesişim ve bileşim kavramlarını bulmuştur. Frege, çeşitli alanlarda bilim insanlarını derinden etkileyerek çalışmalarını sürdürmüş, 26 Temmuz 1925 tarihinde ise Bad Kleinen’de hayatını kaybetmiştir.

Başlıca eserleri;

Begriffsschrift ( Kavram Yazısı ) – 1879

Funktion und Begriff ( Fonksiyon ve Kavram ) – 1891

Was ist eine Funktion? ( Fonksiyon Nedir? ) – 1904

Der Gedanke ( Düşünce ) – 1918-1919

Gedankengefüge ( Bileşik Düşünce ) – 1923

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ