Nefis Bilgi

Genital Bölge (Vajina) Mantar Tedavisi


Genital Bölge (Vajina) Mantar Tedavisi

Genital Bölge (Vajina) Mantar Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınların hayatlarında en az bir kez de olsa karşılaştıkları bir hastalıktır. Ortalama olarak kadınların % 75’nde görülen bu hastalığa neden olan virüslerden en çok görüleni Candida Albicans adı verilen bir maya hücresidir. Vajinal bölgedeki mantar hastalıklarının yaklaşık % 67- 95’i bu maya hücresinden kaynaklanıyor. Vajinal mantar enfeksiyonları genel anlamda vajinal kandiyaziz olarak nitelendirilir.

Genital Bölgede Mantar Enfeksiyonun Oluşma Şekli

Mantar enfeksiyonları genellikle başka yerlerden bulaşan bir enfeksiyon türü değildir. Kadınların kendi vajina floralarında bulunan mantar hücreleri kadınların vücut dirençleri düştüğünde ortaya çıkarak vaginit yani vajina iltihaplanmasını oluştururlar. Vajinanın en önemli özelliklerinden birisi de zararlı bakterilere karşı direnci artıracak yararlı bakterileri florasında bulundurmasıdır.


Bu yararlı bakterilere laktobasil adı veriliyor. Laktobasiller vajinanın asit PH’sında yer alarak üreme özelliği gösterir ve vajinayı zararlı mikroplardan korur. Laktobasillerin azaldığı ortamlarda vajinada vaginitler sıklıkla görülmeye başlar. Bu konuda örnek verilecek olursa antibiyotik kullanımı sonrasında vaginit şikayetinin oluşmasının nedeni de budur.

Genital Bölgede Mantar Tedavisi Nasıl Oluyor?

Tedavi için öncelikle mantara zemin hazırlayan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Tedavi için kullanılan ilaçlar arasında ağızdan alınan, vajinal bölgeye uygulanan ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar olarak çeşitleri bulunuyor. Bu tür ilaçların kullanılması vajina bölgesinde yer alan mantar hücrelerinin ilerlemesini ve gelişmesini engelleyerek şikayetleri ortadan kaldırır.

Tek kullanımlı ilaçlarda vardır. Ancak bu ilaçlar şikayetin ileri boyuta gelmediği durumlarda kullanılmalıdır. Bu ilaçların kullanılmasından önce hastanın önceden karaciğer fonksiyonlarını kontrol ettirmesi gerekiyor. Hastalık bazı hastalarda ilerleyen dönemlerde tekrar edebiliyor. Mantarın vajina içerisinde kendisinin hissettirmeden sağlam dokular üzerinden ilerlemesi buna neden olabilir. Bu tür şikayetlerde ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kalça Ve Göğüs Nasıl Büyütülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ