Nefis Bilgi

Gebelik Belirtileri, Gebeliğin İlk Ayı Hakkında Bilgiler


Gebelik Belirtileri, Gebeliğin İlk Ayı Hakkında Bilgiler

Gebeliğin İlk Ayı Hakkında Bilgiler

Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta süren dönem olarak bilinir. Gebelik süresince aylara göre anne adayında bedensel ve ruhsal anlamda çeşitli değişiklikler meydana gelebilir. Her dönem de bebeğin gelişimine katkı sağlayacak beslenme şekilleri ve yaşam tarzı anne tarafından sağlanmalıdır. Özellikle gebeliğin ilk ayları oldukça önemlidir ve en fazla belirti veren aylar olarak kabul edilir.

Gebelikte İlk Ay

Hamilelik belirtilerinin yavaş yavaş meydana çıktığı bu dönemde gebeliğin anlaşılabilmesi için 3. haftanın bitmiş olması gerekir. Daha sonraki dönemde bebeğin tam olarak rahim içine yerleşmesi 4. haftada gerçekleşen bir olaydır. Bebeğin varlığı çeşitli şekillerde belirti verse de henüz ultrasonografi ile tam görüntü alınması pek mümkün değildir.


Bebeğin beyninin gelişim göstereceği yer meydana gelir ancak bebekle ilgili merak edilenlerden biri olan bebeğin kalp atışları ilk ay da henüz duyulmaz. Bebek henüz yaklaşık olarak 1 mm boyunda olarak rahim içerisine yerleşmiştir.

Gebelik Belirtileri

Anne de ilk olarak adet gecikmesi ile belirti veren gebelik, annenin adet tarihinin en az 7 gün geçmesi ile çeşitli testler yardımı ile ortaya çıkabilir. Anne bir sağlık kuruluşuna giderek bir miktar kan örneği ya da idrar örneği vererek gebelik testi yaptırabilir. Ya da anne eczaneden alacağı bir gebelik testi ile hamile olup olmadığını öğrenebilir.

Gebelik süresince annenin doğru yönlendirmesi sağlık kuruluşlarında Kadın Doğum Uzmanları tarafından yapılır. Özellikle bu ilk aylık dönemde bazı hamile bayanlarda mide bulantıları meydana gelebilir.

Mide bulantılarına eşlik eden baş dönmeleri iştah da artış ya da azalma gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Annenin en dikkat etmesi gereken dönemlerden biri ilk aydır. Doktorun direktiflerine mutlaka uyulmalı, beslenme ve dinlenme konusunda mutlaka özenli olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ