Nefis Bilgi

Frajıl X Sendromu Nedir Teşhis Ve Tedavi Yöntemi Nedir


Frajıl X Sendromu Nedir Teşhis Ve Tedavi Yöntemi Nedir

Frajıl X Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir Teşhis Ve Tedavi Yöntemi Nedir

Frajil x sendromu nörolojik vaka olarak tanımlanan,  genel anlamda zekâ geriliği özelliğinden anlaşılan bir hastalık olarak bilinmektedir.  Erkek ve kadınlarda görülebilen bir hastalıktır.  Hastalık önceki evrelerde belirlenmemektedir ancak hastalık tam olarak belirginleştikten sonra tanısı koyulabilmektedir.

 Belirtileri nelerdir?

Fiziki olarak farklılıklar meydana gelebilmektedir. Yüzde,  testislerde,  kulaklarda,  şaşılık,  düztabanlık,  kalp sorunları gibi birçok fiziksel olarak görülebilen etkenlerden teşhis edilebilmektedir. Özellikle erkek çocukların da yaygınlık oranı daha yüksektir. Zekâ geriliği ve otizm hastalığın en büyük belirtisi ve tanısı arasında yer almaktadır.  Kız çocuklarında ise yine aynı şekilde meydana gelen zekâ geriliği gibi sorunlar ile teşhis edilebilmektedir. Frajil x sen dorumu teşhisinde dikkate alınan diğer etkenler,  hırçınlık,  ısırma,  heceleyerek konuşma,  tekrarlama gibi durumlarda teşhis açısından dikkate alınmaktadır.

frajil-x-sendromu-nedir-belirtileri-nelerdir-teshis

 Tedavi yöntemi nedir?

Frajil x sendromunun tamamen tedavisi için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Özel olarak terapi,  konuşma eğitimi,  fiziksel eğitim gibi destek alınarak ta fayda sağlayabilmektedir. Bu tarz hastalığa sahip bireyler,  sevecen ve dikkat çekici, esprili bir karakterde olabilir,  müzik,  spor gibi aktivitelere daha çok ilgi duyabilmektedirler. Yaşamları boyunca bu tarz aktivitelere katılmalarını sağlamak gelişimlerini hızlandırır ve potansiyellerini en üst seviyede kullanmalarına yardımcı olur. Erken tanı konularak,  daha yararlı bir şekilde gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlamalarına yardımcı olur. Hastalık hakkında detaylı bilgilerin edinilmesi ve nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olan kişilerin hayat ve yaşamları daha kolay olmaktadır.


 

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizde karaciğer yağlanması, karaciğer yağlanması sorunu ve Kereviz Kürü hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ