Nefis Bilgi

En İyi 10 Uyuma Yöntemi, Uyku Getiren Şeyler


En İyi 10 Uyuma Yöntemi, Uyku Getiren Şeyler

En İyi 10 Uyuma Yöntemi

Stres nedeniyle bazen uykuya dalmakta zorluk çektiğimiz dönemler olmaktadır. Listemizde saydığımız yöntemlerin bir veya birkaçını uygulayarak bu dönemlerde siz de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

10- Ayaklarınızı kuzeye doğru uzatarak yatın. Böylelikle dünyanın manyetik enerjisiyle uyumlu bir biçimde yatmış olacaksınız ve çok rahat bir şekilde uykuya dalabileceksiniz.

9- Geriye doğru sayın. Klasikleşmiş herkesin bildiği koyun sayma yöntemi eğer işe yaramıyorsa büyük rakamlı bir sayı düşünerek geriye doğru yavaş bir şekilde saymaya başlayın. Saymanız tamamlanmadan uykuya dalmış olacaksınız.


8- Ekrandan uzaklaşın. Televizyon, bilgisayar ya da telefonunuzu uyumayı düşündüğünüz saatten yarım saat öncesinde kapatmış olun ve bu cihazların ekranlarından kesinlikle uzaklaşın.

A sleeping couple in bed.
(Photo Credit: Ugurhan Betin Brkovic/http://www.istockphoto.com)

7- Egzersizden kaçının. Bilinenin tamamen aksine egzersiz yapmak uykuyu kaçırmaktadır. Egzersizleri uyumanızı kolaylaştırması için değil, sabah kalktığınız zaman yapmanız gerekir.

6- Sıcak bir duş alın. Rahatlatıcı etkisi ve uykunun düşmanı olan stresi azaltıcı etkisi bulunduğu için sıcak bir duş almanız rahat bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

5- Bitki çayları için. Melisa ya da papatya çayları gibi doğal bitki çaylarından içmeniz uykuya rahatlıkla dalmanızı sağlayıcı nitelikte olacaktır.

4- Uyku müzikleri dinleyin. İnsanların uykuya kolaylıkları dalmaları için hazırlanan belirli frekanslardaki seslerden oluşturulan müzikleri dinleyin. Bu sizin sakinleşmenize ve rahatlıkla uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

3- Yoga yapın. Zihninizin rahatlayabilmesi için ve uykusuzluğun esas sebeplerinden arınabilmeniz için yoga yapın ve vücudunuzu böylelikle rahatlatın.

2- Yemek yemeyin. Yemek yemek uykunuzu açıcı nitelikte olabilmekte ve sindirim sistemiyle midenin harekete geçmesini sağladığı için sizi uykunuzdan edebilir. Bu nedenle uyumadan önce asla yemek yemeyin.

1- Ballı süt için. Klasik olabilir ancak en etkili uyku getirici yöntemlerden bir tanesi ballı süt içmektir. Annelerimizin gerçekten de bir bildiği varmış, öyle değil mi?

 

 

Bir önceki yazımız olan Sporcu Çocuk Ne Yemeli? Sporcu Beslenmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ