Nefis Bilgi

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?


Doğum Kontrol Hapı Nedir? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan korunma yöntemlerinden biridir. İçerisinde progesteron ve östrojen hormonları vardır. Hapların günlük olarak alınması gerekmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin günleri unutmaması için hapların üzerinde genellikle haftalar ve günler yazılıdır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Koruma Sağlar?

Doğum kontrol hapı istenmeyen gebelikler ile karşılaşılmaması için sıkça kullanılan yöntemlerden biridir İçerisinde yüksek miktarda progestron ve östrojen hormonları bulunduğundan dolayı yumurtlamanın oluşumuna engel olmaktadır. Bu nedenle spermler herhangi bir yumurtayı dölleyemeyeceğinden dolayı gebelik oluşumu da mümkün olmamaktadır.


Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınması gibi sorun yaşayan kişiler genellikle hapları düzenli olarak kullanmayan kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle eğer haplar gününde ve saatinde düzenli olarak alınır ise yüksek derecede korunmanın sağlanması mümkündür.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol hapı adetin ilk günü ya da beşinci günü kullanılabilmektedir. Adet döngünüz hangi güne geliyor ise hapın üzerinde yazan aynı gün ile başlar iseniz hapın günlerini karıştırmamanız açısından iyi olacaktır. Hap 21 gün kullanılır ve 7 gün ara verilir. Bu süre içerisinde zaten regl olursunuz. Doğum kontrol haplarını herhangi bir sağlık sorunu olmadığı dönemlerde sürekli olarak kullanabilirsiniz. Hapı bıraktıktan yaklaşık 4 ile 6 hafta içerisinde hormonlarınız eski haline geri dönecek ve yumurta oluşumu sağlanacaktı

Doğum Kontrol Hapı Başka Hangi Durumlarda Kullanılır?

Doğum kontrol hapı yalnızca koruma amaçlı kullanılmamaktadır. Adet düzensizliği sorunu olan kişilere de doğum kontrol hapı ile tedavi uygulaması yapılabilmektedir. Özellikle dönemsel olarak kullanılan doğum kontrol hapının kullanıldığı tedavilerden biri de yumurtalık kisti tedavileridir. Özellikle polikistik-over kisti tedavisinde doğum kontrol hapları dönemsel olarak tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Burçların Özellikleri, Yatakta En İyi Burçlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ