Nefis Bilgi

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?


Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik döneminde kişiler birçok sorun ile karşılaşabilmektedir. Kimi zaman sorunlar hamileliğin ilk günlerinde anlaşılabilirken kimi zaman ise doğum gerçekleşene kadar anlaşılmaktadır. Genellikle hamilelik dönemlerinde gebeliğin sonlandırılması gibi durumların sebeplerinden biri de dış gebeliktir.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik döllenmiş bir yumurtanın rahim içi yerine rahmin dışında yerleşmesi şeklinde ifade edilebilmektedir. Dış gebelik normal gebelik süreci ile aynı şekilde devam edebilmektedir. Genellikle gebelikten şüphelenildiği durumlarda kadınlarda regl günü gecikmesi yaşanabilmektedir. Dış gebelik oluşumunda da kişilerde yine regl gecikmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.


 

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelikte normal bir gebelik süreci gibi belirtiler ile başladığı için ilk zamanlarda anlaşılması bazı durumlar beraberinde zor olabilmektedir. Gebelik dönemi boyunca kişilerde regl gecikmesi yaşanabilmektedir. Kişiler test yaptığında yine hamileliği doğrulayacak sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Peki dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış gebeliğin anlaşılmasında en önemli bulgulardan biri de B-HCG hormonunun seviyesidir. B-HCG hormonu gebelik ile birlikte yükselen bir hormon türüdür. Hamileliğin ilk haftalarında kanda ortaya çıkan bu hormon daha sonra idrara geçebilmektedir. Hamileliğin normal seyrinde kandaki B-HCG değeri her iki günde bir 2 kat artış göstermektedir. Fakat dış gebelik sorunu olan kişilerde bu hormon değeri oldukça yüksek olabilmektedir. Eğer çoğul gebelik söz konusu değil ise ilk haftalarda hormon değeri sonuçları düşündürücü olacaktır. Rahimde kese görünmemesi de dış gebeliğin anlaşılmasında bir diğer etkendir. Normal bir gebelikle kese görülmesi için hormon seviyesinin 1500 civarında olması gerekirken dış gebelikte bu değerler 6000 civarlarında görülebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ? başlıklı makalemizde gebelik, Gebelik belirtileri ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ