Nefis Bilgi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB) son yıllarda %5 ve %7 oranında çok sıklıkla görünen bir bozukluktur. Bir hastalıktır ve genellikle erişkinlik çağına kadar devam eden bir rahatsızlıktır. Yanlış anne ve baba tutumundan kaynaklandığı düşünülen bu hastalığın aslında yanlış anne ve baba tutumuyla hiçbir alakası yoktur. Sadece yanlış anne baba tutumu, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite belirtilerini artırmakta ya da ona ek depresyon gibi problemleri beraberinde getirmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Neden Olmaktadır?

Bu bir genetik bozukluğun çevresel biyolojik etkileriyle birlikte yani sigara, alkol gibi çevresel biyolojik etkileriyle birlikte bir araya gelen nörolojik bir olaydır. Ve bundan dolayı da zaten Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ilaç tedavisi gerektiren bir hastalıktır.

Dikkat Eksikliği Neden Olmaktadır?


Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkatsizlik ve hareketlilik olarak ikiye ayırabiliriz. Dikkatsizlikten kastımız ders gibi sıkılması gereken şeylerde çok fazla sıkılan ama televizyon izlemek gibi, bilgisayar oynamak gibi, eğlenceli şeylerden asla sıkılmamasında gösteren bir bozukluktur. Onun dışında odaları dağınık, yazıları bozuk, bazı şeyleri unutan çocuklar dikkat eksikliği belirtileri görünmektedir. Hiperaktivite ’ye baktığımızda aşırı konuşkan, düz duvara tırmanıyor diyebileceğimiz, sürekli koltukların tepelerinde gezen, hiçbir şekilde yerinde duramayan eli kolu sürekli oynayan çocuklardan bahsedebiliriz.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat Eksikliği Tedavisi ?

Öncellikle böyle çocuklar için erken tanı, erken teşhis kanser kadar önemlidir. Aslında bu bozukluk bir şeker hastasının insülin kullanması gibi, bir göz bozukluğu olan kişinin gözlük kullanması gibi, kulağı duymayan birinin işitme cihazı kullanması gibi doğal bir problemdir. Ancak psikiyatrik bir rahatsızlık olduğu için ve çocuklarda ilaç kullanımı sakıncalı görüldüğü için aileler bu konuda çok tedirgindir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun ilaç tedavisi, ilaç tedavisi artı davranışçı terapi ya da sadece davranışçı terapi gibi üç yöntemden oluşabilir. Bunlar bozukluğun şiddetine göre işleyişime göre karar verilecek şeylerdir.

Dikkat Eksikliği Tedavisi?

Dikkat Eksikliği Üzerine Anne-Baba Tutumları

Anne ve baba olarak önce Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda yoğun bir eğitim verilmesi gerekiyor. Bu nasıl bir hastalıktır, neler yapılması gerekir çünkü çocuklarda özellikle ders çalışma konusunda akademik başarı konusunda büyük sıkıntılar yaşanmakta. Evde ders yaptıran ebeveyn çocukla ciddi bir problem yaşamakta ve anne-çocuk veya baba-çocuk ilişkilerinde ciddi bir zedelenme olmaktadır. Bundan dolayı da Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite ile savaşmak zor olduğu için anne ve babalar bu konuda aşırı motive olmalılar. Çocuklarını anlayabilmeliler onlara yönergelerini anlayabilecek düzeyde vermeliler ve onlardan beklentilerini bu rahatsızlığa sahip olduğunu bilerek beklenti içine girmeliler. Bundan dolay eğer böyle bir çocuğunuz varsa ya da böyle bir öğrenciniz varsa en yakın çocuk psikiyatri uzmanından ya da psikologdan, psikolojik danışmandan destek almanız gerekmektedir.

Dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı

Dikkat Eksikliği Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Oruç Tutabilir Mi? Çocuklar Kaç Yaşında Oruca Başlamalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ishana dedi ki:

    ailelerin çocuklarını psikologlara veya psikolojik danışmanlara götürmekten çekinmemeleri gerekiyor. önlem almazsanız çocuklarınızın sorunlarını çözemezsiniz.

  2. Steam Rehberi dedi ki:

    teşekkürler çok muzdarip olduğum bi konuydu

  3. Bilgili Admin dedi ki:

    bu güzel konu için çok sağolasın hocam. etkili bir dilde yazılmış güzel yazı.

BİR YORUM YAZ