Nefis Bilgi

Darbeyi Anlatan En iyi 10 Kitap


Darbeyi Anlatan En iyi 10 Kitap

Darbeyi Anlatan En iyi 10 Kitap

Kurulduğundan bu yana ülkemizin 60’lı yıllardan sonra en büyük sorunu ‘Darbedir. Darbe yeni nesil gençlerin pek çok görmediği ama eski neslin iyi bildiği bir hadisedir. İlk başta isterseniz Darbe nedir? Bir ona bakalım

Darbe: Arapça kökenli bir söz olan darbe çarpmak, vurmak gibi anlamlara gelse de bizi ilgilendiren anlamı ‘ Hükümeti zor kullanarak devirme’ olacaktır.

Yıllarca ülkemiz ve üzerinde yaşayan bizler Darbe kelimesinden korkmuş ve buna öykünerek yaşamışızdır. Bazı yazarlar bu konuda ki fikirlerini kitap haline getirerek bizlere sundular şimdi onları inceleyelim;

10-Yaralısın, Erdal Öz: Yazar bu kitabında 12 Mart muhtırasında yaşananları ve o dönemleri kitabında dile getiriyor.


Yaralısın kitabı

9-Şafak,Sevgi Soysal :Yazar bu kitabında 12 mart darbesine karşı kadınca bir bakış tarzında yazarak Kadını ataerkil tolum rolüne indirgeyen görüşe yer vermektedir.

Şafak kitabı

8-Dar Zamanlar Üçlemesi, Adalet Ağaoğlu : Bu kitap üçlemesi 1938’den 1980′ kadar geçen dönemin toplumsal ve politik dönüşümlerini konu edinir.

Ölmeye yatmak kitabı

7-Ziverbey Köşkü, İlhan Selçuk : 1971 darbesinde içeri alınan İlhan Selçuk burada gördükleri ve yaşadıklarını bu kitapta kaleme almıştır.

Ziverbey köşkü kitabı

6-Ve İhtilal, Altan Öymen : Kitap 1955 yılındaki 6-7 Eylül olaylarından 27 Mayıs’a giden yolu bu kitapta anlatmaktadır.

Ve ihtilal kitabı

5-Büyük Gözaltı, Çetin Altan: Yazar 12 Mart muhtırasıyla hapse düşmüş ve darbe ile ilgili yazılan ilk kitabı da yazmıştır işte bu kitap ilk olma özelliği de taşımaktadır.

Büyük gözaltı kitabı

4-Yüz:1981, Mehmet Eroğlu: 12 Eylül darbesi ve sonrasını anlatan kitap bir hiciv name niteliğindedir.

Yüz kitabı

3-Devrimciler, Kaan Arslanoğlu: 12 Eylül işkencelerini kitabına taşıyan yazar okurlara o dönem de neler yaşandığını aktarıyor.

Devrimciler kitabı

2-Son Darbe, Yasin Topaloğlu: 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimin akabinde yazılan kitaptır halkın cesareti ile darbeyi nasıl püskürttüğü anlatılır.

Son darbe kitabı

1-Son Ada, Zülfü Livaneli: Kurgusal bir yazım üzerine alegorik bir çalışmadır yazar bu kitabı ile Orhan Kemal roman armağanını kazanmıştır.

 

Livaneli kitabı

Bir önceki yazımız olan Saç Boyası Gusül Abdesti Geçirir Mi? başlıklı makalemizde saç boyası ve saç boyası gusül hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ