Nefis Bilgi

Çocukları Sosyal Medyadan Korumanın Yolları


Çocukları Sosyal Medyadan Korumanın Yolları

Çocukları Sosyal Medyadan Korumanın Yolları

Çocuklar için internet elbette faydalı kullanıldığı zaman çok önemli bir işlev görmektedir. Yaşadığımız çağın gereklerine uygun olarak teknoloji hayatımınız her alanında olmak durumundadır. Ancak özellikle çocuklarda internetin kötü kullanımına dair birçok örnek bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde bu konuda özellikle çocukların bilgisayar karşısında saatlerce oyun oynaması gibi sorunlar yaşanmaktaydı. Günümüzde ise sosyal medya platformları ortaya çıkmış ve çocuklarda daha ciddi sorunlar oluşturmuştur.

Birçok farklı sosyal medyada varlık gösteren ve hesapları olan çocuklar, bu sosyal medya platformlarıyla gereğinden fazla ilgilenince, bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya sürekli güncel fotoğraf ve videoları içererek insanların oldukça dikkatini çekmektedir. Çocuklarda bağımlılık yaratan durum da budur. Çocuklar kendi arkadaşlarının haricinde de, bu sosyal platformlarda yeni arkadaşlıklar kurmakta ve bu durum onları sosyal medyada daha çok bağımlı bir hale getirmektedir. Bu bakımdan ailelerin çocukları sosyal medyadan uzak tutmak adına bazı önlemler alması gerekmektedir. Çocukları sosyal medyadan korumanın yolları arasında öncelikle çocuk üzerinde otorite kurabilmek gelir. Çocuğun, sizlerin koyacağı internet sınırlamalarına kesinlikle uyması gerekmektedir. Bunun dışında bu sosyal platformların kendini için ne kadar zararlı olacağı konusunda da mutlaka çocuğu uyarmalısınız.


Çocukların sosyal medyaya karşı aşırı bağımlı olmaması için, gündelik olarak başka uğraşlar ve etkinlikler bulmak gerekebilir. Özellikle çocukların spor, müzik gibi farklı alanlarda bazı etkinliklere katılmasını sağlayabilirseniz, çocuk sosyal medyadan uzaklaşacaktır. Gideceği birçok farklı kurs ve etkinliklerde arkadaşlar tanıyabilecek ve böylece sosyal medya arkadaşlıklarından da uzaklaşacaktır. Çocuklara bu konuda ebeveynler de destek olabilir ve çocukla birlikte sosyalleşebilir. Ancak günümüzde ebeveynlerin iş hayatındaki temposu çok fazla olduğu için, çocukları spor ve müzik gibi alanlarda etkinliklere yöneltmek daha sık tercih edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Çatlaklar Nasıl Geçer, Çatlaklarınızdan Kurtulmak İçin Ne Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ