Nefis Bilgi

Çocukları Gripten Koruyan Öneriler


Çocukları Gripten Koruyan Öneriler

Çocukları Gripten Koruyan Öneriler

Mevsim değişimlerinde grip ve soğuk algınlığına sık rastlanılır. Okul çağındaki olanlarda birbirinden bulaşarak zincirleme olarak birçok çocuk gribe yakalanabilmektedir. Bu dönemlerde hastaneler, aile hekimleri çocuklu annelerle dolmaktadır. Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlerden daha zayıf olduğundan kolay hastalanmaları normaldir. Kalabalık ortamlar da gribin yayılmasını kolaylaştırmaktadır.

Riskli aylar

Aralık ve Ocak ayları grip bakımından en riskli aylardır. Sadece çocuklar değil, bu dönemde yetişkinler de gribe kolay yakalanmaktadır. Tedavi edilmeyen, önemsenmeyen grip vakaları bazı çocuklarda bronşit ve zatürreye yol açabilmektedir. Gribe yakalanan bir çocuğun takibi iyi yapılmalı, ateş, karın ağrısı ve kusma görülürse vakit geçirmeden bir hastaneye götürülmeli, tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolü olmadan evdeki mevcut ilaçlarla, antibiyotiklerle kendi başına tedavi etmeye çalışmak yanlış olacaktır. Grip ve benzeri üst solumun yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı önlemenin ilk yolu kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durmak olacaktır. Gribi önlemek için de çeşitli önlemler alınabilmektedir.

Grip belirtileri

Bir çocukta yüksek ve bir türlü düşürülemeyen ateş varsa, halsizlik yaşıyor ve karın ağrısı çekiyorsa, kusma ve öksürük şikâyetleri yaşanıyorsa bunlar grip olduğunu düşündürecek belirtilerdir.


Gripten koruyucu önlemler

*Ellerin sık yıkanması

*Hasta kişilerle yakın temasın olmaması

* Burun salgılarını temizlerken bir kez kullanılıp atılan kâğıt mendil kullanımı

* Hapşırma ve öksürme anında ağızın elle değil tek kullanımlık bir mendille kapatılması

* Evde çocuğun bulunduğu oda ve evin geneli, okullarda da sınıfların iyi havalandırılması

*Evde hasta kişiler varsa sağlıklı çocuklara bulaşmaması için maske takılıp birkaç saat ara ile değiştirilip atılması, ellerin de yıkanması

*Dengeli bir kahvaltı yaptırılması

* C vitamini içeren meyveler ve suyun bol tüketilmesi

*Meyvelerin suyu yerine direk olarak meyvenin kendisini, posalı olarak tüketilmesi

* Sebze tüketmeye teşvik edilmesi

* Hatsa diye kat kat ve kalın giydirilmemesi, ince bir kat giyinmesi sağlanıp gerek duyulduğunda çıkarılması, terlemesinin önlenmesi, yeni doğan bebeklerin ise daha büyük çocuklardan sadece bir kat fazla giydirilmesi gribe yakalanmayı önleyebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan En İyi 10 Uyuma Yöntemi, Uyku Getiren Şeyler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ