Nefis Bilgi

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar


Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Çocuklar doğdukları andan bağışıklık sistemleri tam anlamı ile gelişene kadar birçok hastalıkla karşı karşıya kalmaktadırlar. Anne karnında çocuklar dış dünyadaki enfeksiyonlardan arındırılmış bir biçimde belli bir zamanı geçirirler. Bünyeleri daha önce herhangi bir enfeksiyon ile karşılaşmadığı için hastalanmamaları gayet normaldir. Dünyaya geldiklerinde sevdiklerine merhaba dedikleri gibi birçok enfeksiyona da merhaba demektedirler. Bu enfeksiyonlar ile tanışma faslından sonra bağışıklık sistemleri gelişmeye başlar ve belli bir süre sonra kendisini hasta yapan enfeksiyonlara karşı kendini korur konuma gelmektedirler.

Çocuklarda görülen en yaygın hastalıklardan biri akut solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyon çocuklara solunum yolu ile gelir. Genellikle boğaz ağrısı, ateş ve kusma belirtileri ile kendisini gösterir. Bu hastalıklara karşı antibiyotik tedavisine geç kalınmadan başlanması gerekmektedir.  Çocuklarda görülen yaygın başka bir hastalıkta ise ateş, soğuk algınlığı ve nezledir. Bu hastalık en yaygın biçimde görülmektedir. Ateş belirtisinin nedeni birden fazla olabilmektedir. Soğuk algınlığı ise kış aylarında normal geçirilen bir hastalık olarak görülmektedir.


Çocuklarda yine soğuk algınlığı ile başlayan orta kulak iltihaplanması yaşanabilir. Böyle bir durumda çocukların işitmelerinde azalma olabilir. Kulak ağrısı olarak kendini gösterebilir ve ilerlemesi halinde denge kayıpları yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Çocuklarda yine soğuk nedeni ile yaygın olarak görülen hastalıklardan birisi de sinüzittir. Sinüzit şikâyetlerinde çocukların burunları sürekli akar ve baş ağrısı şikâyetleri oldukça fazla görülmektedir.  Çocuklarda görülen bir diğer hastalıkta üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak görülen bronşit hastalığıdır. Bu hastalık için zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir, Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir? başlıklı makalemizde kuru öksürük, öksürüğün tedavisin ve öksürük hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ