Nefis Bilgi

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir, Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir?


Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir, Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir?

Balgam oluşturmadan meydana gelebilen kuru öksürük, uzun zaman devam etmesi durumlarında boğazı tahriş edicidir. Ayrıca öksürme sırasında gerçekleşen vücut kasılmalarından ötürü de mide kaslarında ve göğüs bölgesinde ağrı ve acıya neden olmaktadır. Öksürük, esasında vücuda nefes yoluyla giren istenmeyen maddelerin vücuttan atılımını sağlayan bir koruma sistemidir. Vücuda giren bu maddeler viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, alerjenler, kirli hava, sigara dumanı, toz olabilir. Kuru öksürüğün tedavisinde okaliptüs, nane, zencefil, kekik ve meyan kökü gibi bitkiler etkili bir yöntem olabilmektedirler.

Okaliptüs tıkanmış burun ve öksürüğün geçirilmesinde kullanılan en bilinen bitkilerden bir tanesidir. Dekonjestan etkisi oluşturarak boğazı yumuşattığı bilinmektedir. Dekonjestan, burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı bir ilaç sınıfıdır. Bir tencere içerisine bir miktar su koyup kaynamasının ardından birkaç tane okaliptüs yaprağını bu suyun içerisine atabilir ve oluşan su buharını soluyabilirsiniz. Ayrıca okaliptüs yağını da bir mendile damlatıp burun tıkanıklığından koklayarak solunum yollarınızı rahatlatabilirsiniz.

Soğuk algınlığından kaynaklı öksürüğün tedavisinde geleneksel bir yöntem olarak kullanılan nane yaprakları da dekojestan etkisi vererek boğazı rahatlatmaktadır. Kuru veya taze nane yapraklarından hazırlanan çayı içerek öksürüğünüzü kesebilirsiniz.


Antioksidan özelliğiyle kekik, bakteriler sebebiyle oluşan kuru öksürüğü geçirebilir. Taze ya da kuru kekik yapraklarından çay hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Boğazda oluşan tahrişi azaltmaya yardımcı olan meyan kökü ayrıca balgam söktürücüdür. Bağışıklık sistemini de güçlendirir ve enfeksiyon kaynaklı öksürüğe iyi gelmektedir.

Öksürüğünüze karşı zencefil de kullanabilirsiniz. Bunun için taze haldeki zencefil kökünü birkaç dilin halinde kesmeli ve kaynamış olan su içerisine ekleyerek 10-15 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Biraz bal ve limon ekleyip içerek öksürüğünüzün azalmasını sağlayabiliriz.

Bu bitkileri fazla tüketmemeye özen göstermeniz gerekir çünkü bazı yan etkilere sebebiyet verebilirler. Bu bitkilerden tüketmenizden sonra bile hala öksürüğünüz devam ediyorsa bir doktordan yardım almanız tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığa Ne İyi Gelir?, Kabızlık Tedavisi başlıklı makalemizde kabızlığa ne iyi gelir, kabızlık ve kabızlık sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ