Nefis Bilgi

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ateş genellikle vücutta var olan enfeksiyon sonucu karşı tepki olarak yükselmektedir. Aslında ateş enfeksiyonla savaşmak demektir. Ateş enfeksiyona bağlı veya bağlı olmadan dış etkenler sonucu vücut ısısının normal düzeyden üst seviyelere çıkmasına denilmektedir. Normal bir vücut ısısı koltuk altından ölçüldüğündü 37,4, ağız içinde 37,5, rektal 38, kulak zarında 37,8 santigrat altında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üstünde olması ateş sonucunu doğurmaktadır.  Çocukların bebeklik dönemlerinde daha sık rastlanmaktadır. İlk iki yılda yaklaşık çocuklarda 4-6 ateşli nöbet görülebilmektedir. Ateşin yükselmesi aile içinde korku ve telaşa neden olabilmektedir. Ebeveynlerin çoğu da, çok yüksek olmayan vücut ısılarının dahi çocuğa zararlı olacağını düşünmektedir. Ateş vücuttaki enfeksiyona vücudun savaş verdiği anlamına gelmektedir. Aslında bu durumda çok önemlidir. Ateş çocukların hastalığı karşı geliştirdiği ve direndiği bir savunma mekanizmasıdır.

Ateşin yükselmesi tabi ki her zaman enfeksiyonun ciddiyetinin göstergesi değildir. Ebeveynlerin çoğu 37,8 santigrat alında olan ateşlerde ateş düşürücü vermektedir. Sık kullanılmasına rağmen büyük oranda ateş düşürücü dozunun yanlış olduğu görüşmektedir. Çocuklarda sıklıkla ve yüksek dozlarda ateş düşürücü kullanılmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Ateş çocuğa zarar veriyorsa, huzursuzluk, ağlama, uyku bozukluğu varsa bu durumlarda ateş düşürücü verilmelidir. Eğer ateş düşürücü doz aşımı ve çok sık kullanılması durumunda mide kanaması, böbrekler ve karaciğer de hasar oluşması gibi istenmeyen durumlar oraya çıkmaktadır.


Çocuklarda yüksek ateş mikroplara karşı bir savaşmadır. Vücut ısıları 38,4 geçmesi durumunda ateş düşürücü verilmelidir. Daha düşük derecelerde ateş düşürücü kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Ateşlenme sürecinde ateşin artması, ağlaması veya kusması çok önemli unsurlardır. Bu durumlar ile karşı karşıya kalındıysa doktora başvurulması gerekmektedir. Ateş düşürücü kullanılmamalıdır. Aksi durumda çocuk vücudunda daha farklı hastalıklara neden olabilir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir, Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir? başlıklı makalemizde kuru öksürük, öksürüğün tedavisin ve öksürük hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ