Nefis Bilgi

Çocuklar Oruç Tutabilir Mi? Çocuklar Kaç Yaşında Oruca Başlamalı


Çocuklar Oruç Tutabilir Mi? Çocuklar Kaç Yaşında Oruca Başlamalı

Çocuklar Oruç Tutabilir Mi?

Oruç, İslam’ın beş şartından bir tanesidir. Oruç tutan bir Müslüman sevaplara yaklaşmalı ve günahlarından arınmalıdır. Oruç tutma işleminde imsak ezanından akşam ezanına kadarki sürede herhangi bir besin tüketilemez. İşe sağlık alanında bakacak olursak da kişinin 16 saatten fazla bir sürede besin tüketmemesi demektir. Bu da yaşlı ve çocuklar için bazı zorlukları getirir. Yaşlı insanlar geçirdikleri çeşitli rahatsızlıklar ve kullanması gereken ilaçlarından dolayı oruçlarını tutamayabiliyorlar. Aynı zamanda çocuklara da aç kalmaya müsait olmayan bir vücuda sahip olduklarından dolayı oruç tutturulmaz. Çünkü çocuk sağlığı beslenmeye dayalıdır ve İslam Dinine göre de çocuklar dini sorumluluklarını getirmeye yükümlü olmadıkları için oruç tutmayabilirler.

Çocukların oruç tutması durumunda çok feci hastalıklar doğurabilir. Evet, sahura kalkmalarından dolayı besin deposu oluşabiliyor olabilir fakat çocuk vücudu bunu kaldıracak kadar müsait değildir. Yani çocukların 16 saat oruç tutması çok önemli sorunları, 1 ay boyunca tekrarlaması daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. “Şu çocuk 10 yaşında bugün hep tuttu ” şeklindeki sözleri duymuş olabilirsiniz. Çocuk o güne mahsus orucunu tutmuş olabilir. Fakat istese de istemese de bunun devamlılığını getiremez. Çünkü yetişkinler kadar dayanıklı bir vücut yapısına sahip değildirler. Çocuklara “Çocuk” denmesinin nedeni de budur.


Oruç Tutarsa Ne Olur?

İslam dinine göre çocukların oruç ibadetine dâhil olmadıklarını bir önceki bölümden öğrenmiştiniz. İslam dininde bu kararın bulunması elbette ki çocuk sağlığının dikkate alınmasıdır. Tabii bunları bilmek de “Çocuk oruç tutarsa ölür!” şeklindeki düşünceyi getirmemeli. Ramazan ayının herhangi bir gününde tüm günü oruçla geçirebilen bir çocuk olabilir ve tutabilir. Fakat bunun bir ay boyunca tekrarlanması çocuk sağlığına ve gelişimine aykırı olabilir. Bu yüzden çocukların oruç tutması söylenir.

 

Çocuklar Oruç Tutabilir Mi? Çocuklar Kaç Yaşında Oruca Başlamalı / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Nasıl Boy Uzatılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. isacotur dedi ki:

  adı üstünce çocuk olup oruç tutması için ergen olması gerekir, deneyimlemek için yapmak isterse bilemem

 2. Cem Altıntaş dedi ki:

  Genelde aileler çocuklarının oruç tutmak nasıl bir duygu nasıl bir his olduğunu öğrensin diye yarım gün tutturuyorlar. Tabiki çok ufak yaştaki çocuklara tutturmamak gerek heleki bu ağır eğitim sisteminde çok yanlış

 3. Mertcan dedi ki:

  Şahsen ben çocukken, yani 7-8 yaşındayken falan oruç tutuyordum. Aile ile de alakalı bir durum, çocuk özendiği için tutmak isteyebiliyor.

 4. eneskamis dedi ki:

  Bence çocukken tutulan oruç gayet faydalıdır. Zaten henüz 6 7 yaşlarındaysa ona yarım gün oruç tutturarak destek olunabilir.

 5. Orakci Blog dedi ki:

  Biz küçükken oruç tutardık ama şimdiki nesile ailesi çocuktan önce daha küçüksün tutma olmaz büyüyünce tutar gibi cümleler yüzünden tutmuyor çocuklar.

 6. Bazı küçük çocukları görüyorum tutmaya çalışıyorlar.Bu tür davranışları görmek insanı çok mutlu ediyor.Yaşı gelmiş çocukların tutması en uygunudur.

BİR YORUM YAZ