Nefis Bilgi

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar anne karnın da ve doğduktan sonra ebeveynlerin kendileri ile olan iletişimlerinden büyük ölçüde etkilenecekler ve kendilerini yetiştirenleri bu hayatın rol modeli olarak göreceklerdir. Çocuklar anne karnında iken ve doğduktan sonra her daim bir ilgiye ihtiyaç duyacaklardır. Anne karnında ağlama yok, acıkma yok, alt ıslatma yok her şey rahat. Ancak doğduktan sonra ihtiyacı olan her şeyi ebeveynine ağlayarak bildirecek ve bir an önce ihtiyacının giderilmesini isteyecektir. Bazı kişiler şöyle yanlış kanıyla hareket etmektedirler: Onlara göre çocuk her ağladığın da onunla ilgilenilmemeli yoksa çok bağımlı olur. Ne yazık ki böyle yapan ebeveynlerin çocukları ebeveynlerine karşı daha çok küçük yaşlar da hatta bebeklik yaşların da güvensizlik hissedeceklerdir. Çünkü bebek ihtiyacının o anda karşılanmasını ister.

Bu konuya bilinçli yaklaşan bebeğinin ağlamalarına kulak veren ebeveynlerin bebekleri kendini yetiştirene karşı güven duygusu içerisin de olacaktır. Bebekler ilk aylar ihtiyaç duyduğu durumun karşılanması için şiddetli ağlamaktadırlar. İhtiyacın zamanın da karşılanmasıyla 8. aya geldiklerin de ihtiyaçlarının giderilmesin de bebekler yaygara koparmak yerine sadece haber verici bir tonda ağlama gerçekleştirmektedirler. Çünkü kendisine bakan kişiye karşı bir güven duygusu oluşmuştur. Bu güven duygusu da her ağladığın da ebeveynini yanın da görmesiyle oluşmuştur. İşte bu nokta da bebekler her ağladığın da muhakkak ilgiyle sevgiyle karşılanmalıdırlar ve gereksinimleri anlamaya çalışılarak zamanın da giderilmelidir.


Diğer yandan ebeveynler çocuklarıyla oyun oynamalıdırlar. Onların hayatlarına dâhil olmalı ve onlarla doğru yolda giden bir iletişim kurmaya çalışmalıdırlar. Çocuğun il sosyal çevresi içerisin de yetiştiği ailesi olmaktadır. Dolayısıyla da ailesini gözlemleyerek yaparak yaşayarak sosyalleşmeyi öğrenecektir. Yetişkinler kendilerinde beğenmedikleri durumları bir an önce değiştirme iyileştirme yoluna giderlerse bu son derece çocuklarına olumlu etki yaratacaktır.  Çocuklarımızla olan ilişkimiz onları hayata kazandırır veya kaybettirir…

 

Bir önceki yazımız olan Pilatesin Faydaları Ve Temel Pilates Hareketleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ