Nefis Bilgi

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı, Çocuğum Okula Gitmiyor


Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı, Çocuğum Okula Gitmiyor

Çocuğun Okula Gitmek İstememesi

Çocukların okul hayatıyla alakalı olarak yaşadığı birçok sorun oluşabilmektedir. Bu sorunlar ilk olarak çocukların okula başladığı dönemde olmaktadır. Her çocukta, okula gitmek istememe gibi sorunlar oluşabilir. Bu sorun daha çok eğitim hayatının başlarında yaşansa da, ilerleyen dönemlerde de çeşitli etkenlerden dolayı bu sorunlar oluşabilir.

Çocuğun okula gitmek istememesi. Okula gitmek istemiyorum

Çocukların Okul Fobisi

Özellikle eğitim hayatına yeni başlayan çocukların ebeveynleri, uzmanlara ‘Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı, Çocuğum Okula Gitmiyor‘ tarzı sorular yöneltmektedir. Bu durumun nedeni esasen çocuğun aileliye olan bağlılığı ile alakalıdır. Okulu yabancı olarak gören çocuklar, ailelerinden kopmaktan korkmaktadır. Bu noktada elbette en büyük görev ailelere düşmektedir. Çünkü o yaştaki çocuğun aileye bağlılığı son derece normaldir. Ancak aileler bu konuda çocuklarını kimi zaman güvensiz ve çekingen bir yapıda eğittikleri için, çocuklar farklı ortamlara uyum sağlayamamaktadır. Bu soruna en baştan çözüm bulmak için, çocuğun yetiştirilmesine dikkat etmek gerekir. Çocuğunuzun hiçbir zaman yabancı ortamlara girmesinden, farklı insanlarla tanışmasından korkmayın. Bu durum her zaman için çocuğun güven duygusunu geliştirecektir. Bu gibi durumlarda gerekli önlemleri alarak, çocuğun daha sosyal bir yapıda olmasını sağlayabilirsiniz.

Okula gitmek istemeyen çocuk


Çocuğun Okula Gitmesini Sağlamak

Okul yaşı geldiği halde, okula gitmeye korkan çocuklar için ise okulu çekici bir hale getirmek gerekebilir. Öncelikle okulun çocuk için eğlenceli bir yer olduğunu çocuğa izah edebilmek gerekir. Bunun yanında çocuğun okulda farklı arkadaşlıklar kurabilmesini sağlamak gerekebilir. Arkadaş edinmek demek, çocukları okula bağlı bir hale getirmektedir. Okul hayatında birçok arkadaş edinebilen çocuklar, okullara daha istekli bir şekilde gidebilmektedir. Bu noktada aileler ve öğretmenler birlikte çaba göstererek çocuğun okula alışması sağlanabilir. Bu süreçte yapılacak en büyük hata ise, çocuğa bağırarak ve kızarak zorla okula götürmeye çalışmak olacaktır. Bu durum aksine çocuğu okuldan daha da uzaklaştırabilir.

Oğlum okula gitmek istemiyor, Çocukların okul fobisi

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Israr Etmek Hatalı Bir Davranış mı? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. teknikoloji dedi ki:

    okulu sevdirmek ailenin elinde.okulu sevdirmek için türlü yol var 🙂

  2. Fırat dedi ki:

    Zor bir durum gerçekten ama burada ailenin tutumu çok önemlidir.

BİR YORUM YAZ