Nefis Bilgi

Bebek Beslenmesi, Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?


Bebek Beslenmesi, Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Anne sütü, bebeklerin beslenmesinde büyük öneme sahip, sağlıklı bir şekilde büyümelerine ve gelişmelerine büyük katkı sağlayan beslenme türüdür. Bebeklerin özellikle ilk 4 ay, sadece anne sütü ile beslenmeleri, tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeklerin daha erken dönemde hazır mamalara geçmeleri gerekebilmektedir. Anne sütünün yeteri ölçüde gelmemesi, bebeğe yetmemesi, bu geçişi hızlandıran en büyük sebeplerden biridir. Bu gibi durumlarda bebeklerin gelişebilmesi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için, hazır mamalara geçiş 4 aydan önce başlamaktadır. Bebeğe ilk dört ayında verilecek olan bu mamalar, başlangıç mamaları adını alır ve anne sütüne en yakın, bağışıklık sistemine en çok katkıyı sağlayan mamalardır.

Artık sindirim sistemi, çeşitli besin gruplarını sindirebilme özelliği kazanan bebeğe, 4. Aydan itibaren ek gıdalara geçiş yapılmalıdır. Ek gıdalara geçiş hazır mamalar ile yapılabildiği gibi, evde bebeğe özel hazırlanan besinlerle de yapılabilmektedir. Hazır mamalar arasında 4. Aydan sonra kullanılması gereken mamalar, ileri formül mamalardır. Bebeğin 8. Aydan itibaren artan enerji ihtiyacını karşılayacak olan hazır mamalar, kavanoz ya da kaşık mamalarıdır. Hazır mama ile beslenen bebeklerde, kullanılan mamanın kalitesi ve içeriğinin dışında, uygun ayda uygun mama kullanılmasına da dikkat edilmesi önemlidir. Bebek mamasına ne zaman başlatılır? Denildiği zaman, bu durumunun bebeğin durumuna göre, anne sütünün miktarına ve bebeğe yeterli olup olmadığına göre değişiklik gösterdiği bilinmelidir.


Ek gıdalara ya da mamalara başlandığında, bebeğe verilecek besini, bebeğin reddetmesi durumunda, bebeğin zorlanmaması ve aynı gıdanın birkaç gün sonra denenmesi gerekmektedir. Verilen ilk besinlerin tatlı olmaması, bebeğin şekere alışmaması anlamında önemi büyüktür. İlk defa verilen gıdaların bebekte alerjik reaksiyonlara neden olup olmadığı bilmek için, bebeğe yiyecekler mutlaka tek çeşit olarak verilmelidir.


 

Bir önceki yazımız olan Yoğurt Suyunun Faydaları, Yoğurt Suyu Neye İyi Gelir başlıklı makalemizde yoğurt suyu ve yoğurt suyu tüketmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ