Nefis Bilgi

Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü


Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü

Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü

Hemen herkeste oluşan balgam yoğun ve şiddetli bir hal aldığında Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü gibi çözümler aranmaya başlanır. Çünkü balgam kişiye rahatsızlık verir ve bir an önce vücuttan atma isteği uyandırır. İste bu yüzden balgam atılmasına yarayan yöntemler veya şifalı ilaçlar hakkında size kısaca bilgi verelim.

Boğazdaki balgama ne iyi gelir

Boğazdaki balgama ne iyi gelir

Balgam Neden Oluşur

Balgam olağan şartlarda her insanda bulunan bir salgıdır. Mide ve trake borusu arasında bulunan bu salgı, vücuda giren toz gibi zararları kendisine yapıştırarak dışarı atılmasını sağlar. Bu yüzden balgam aslında yararlı bir sıvıdır. Ancak bağlamın rengi ve şeklinde değişiklik görülmesi ya da çok yoğun olması sebebiyle rahatsızlık duyulması normaldir. Çünkü bu durum genellikle solunum yolunda oluşan bir hastalığın habercisidir.

Bu durumlarda ise Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü nelerdir gibi sorulara cevap aranarak balgam sorunu çözülmeye çalışılır.

Balgam söktürücü, balgama ne iyi gelir

Balgam söktürücü, balgama ne iyi gelir

Balgam Belirtileri

Balgam oluştuğu zaman bunu anlamanızı sağlayan pek çok faktör vardır. Kronikleşen boğaz hırıltısı, Öksürük, Boğazda yumru oluşumu, Boğazın kaşınması yada gıdıklanması ve Sesinizin değişmesi en çok görülen belirtilerdendir. Bu durumlarda boğazda bir fazlalık hissedilir ve bunu dışarı atma çabası yaşanır. Buna ek olarak zor nefes alıp verme, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetler de yaşanabilir.


Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

Balgam Nasıl Geçer

Balgama Ne İyi Gelir, Balgam Söktürücü nelerdir sorusunun cevabı genellikle bitkisel karışımlarda saklıdır. Bu yüzden biz de size balgama iyi gelen bitkiler hakkında birkaç öneride bulunalım.

1) Bir bardak soğuk suyun içine iki çorba kaşığı doğranmış hatmi kökü atarak karıştırın ve süzerek için. Bu karışımı günde iki kez tüketin.

İsterseniz bir çorba kaşığı hatmi kökü, bir çorba kaşığı keten tohumu ve bir çorba kaşığı kurutulmuş adaçayını karıştırarak üzerine 100 gr esmer şeker ekleyin. Karışıma 2 buçuk bardak su ekleyin ve şeker eriyen kadar ocakta karıştırın. Sonra ise yıkanan ve dilimlenen limonlardan ekleyin. On beş dakika daha piştikten sonra ocaktan alarak süzün ve günde dört çorba kaşığı bu karışımdan için.

Balgam neden olur

Balgam neden olur

2) limonu soyarak blenderdan geçirin. Limon suyuna bir doğranmış soğan, bir baş doğranmış sarımsak ve bir adet doğranmış siyah turp koyarak iyice karıştırın ve cam kavanoza dökün. Bu kavanozu dolabınızda saklayarak günde üç kere bir çorba kaşığı tüketin.

4) Derin bir tencereye 250 gr kahverengi şeker koyun ve eritin. Üzerine de su, üç çay kaşığı adaçayı ve üç defneyaprağı ekleyerek üç dakika ocakta tutun ve aldıktan sonra karışımı süzerek cam kavanoza alın. Kavanoz soğuyunca serin ve karanlık bir yere alarak saklayın. Günde üç kere bu karışımdan içebilirsiniz.

Hazırladığınız bu karışımları söylendiği gibi tüketmeniz balgam atma için yardımcı olacaktır.

Balgam nedir, öksürük balgama ne iyi gelir

Balgam nedir, öksürük balgama ne iyi gelir

 

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ