Nefis Bilgi

Ayak Çatlakları Nasıl Geçer, Topuk Çatlakları İçin Bakım Kürü


Ayak Çatlakları Nasıl Geçer, Topuk Çatlakları İçin Bakım Kürü

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer

Ayaklarda oluşan topuk çatlakları hem estetik güzellik hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Bazen fazla kuruluk ve ağrıya sebep olan topuk çatlakları başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Yaşın ilerlemiş olması ve işin etmen olması nedeniyle ayakta fazla vakit geçiren kişilerde daha fazla görülür. Oluşan bu yaralartopuk çatlakları nasıl geçer” sorusunu akıllara getiriyor. Çatlakları gidermek için evde bulunan malzemelerden bakim kuru yapılabilir. Ancak bu bakımı kürleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Topuk çatlakları nasıl geçer, Topuk çatlakları için bakım kürü

Topuk Çatlakları İçin Evde Hazırlanacak Bakım Kürü Malzemeleri:

Leğen, vazelin, shea yağı, ılık su, yoğun nemlendirici krem, zeytinyağı, banyo tuzları, sünger taşı, pamuklu çorap, ayak törpüsü, havlu, havuç suyu, ezilmiş ananas ve olgunlaşmış muza ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler ile sadece topuk bakımı değil çeşitli ayak bakımları yapılabilir.

Ayak çatlakları nasıl geçer, Ayak çatlakları tedavisi


Bu karışım ile topuk çatlakları nasıl geçer?

Sabun ve su leğen içine doldurulur, ayaklar sabun ve şu dolu leğen içerisine sokularak 20 dakika boyunca içerisinde bekletilerek ıslanması sağlanır. Topuklarda ki çatlaklar ıslandığı zaman ayaklar sudan çıkarılarak ayak törpüsü ya da ayak süngeri ile nazikçe ovulur. Ölü deri bitene kadar bu işleme devam edilir. İşlem bittiğinde ayaklar havlu ile sarılarak kurulanır. Ancak mantar ya da şeker hastalığı varsa bu işlemi uygulamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. İşlemler bittikten sonra ayakları nemlendirmek ve yumuşatmak için shea yağı veya zeytinyağı sürülür. Her gün yatmadan önce ayaklara zeytinyağı veya shea yağı sürülebilir.

Topuk çatlakları için karışım, Ayak topuk bakımı

Topuk Çatlaklarına Karbonat Uygulaması:

2 litre su içerisine tepelere 1 tatlı kaşığı karbonat dökerek 10 dakika bekletilir. 10 dakika sonra ayaklar içine sokulur ve yarım saat kadar bekletilir. Karbonatlı su ilk başta çatlaklara biraz ağrı verebilir ancak bu uygulama bir hafta boyunca uygulandığı takdirde mantar ya da topuk çatlaklarından tamamen kurtulmaya yardımcı olur.

Topuk çatlağı için karbonhidrat,Topuk çatlağı için doğal ürünler

Topuk Çatlakları İçin Yapılması Gerekenler / VİDEO


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ