Nefis Bilgi

Akciğer Kanseri Belirtileri, Akciğer Kanserin Nedenleri


Akciğer Kanseri Belirtileri, Akciğer Kanserin Nedenleri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Son yılların dikkat çekici hastalıklarından birisi olan akciğer kanseri bir çok kişiyi tehdit ediyor. Tabi hepinizin tahmin edebileceği gibi bu hastalığın sık görülmesinin baştaki nedeni sigaradır. Bir sonraki nedenler ise çevre kirliliği ve kanserojenler yer alıyor. Bu hastalığa erken teşhis konulursa başarılı bir sonuç alma yüzdesi 85-90 gibi oldukça yüksek sonuçlar alınabiliyor.

Sık Görülen Kanser Türü

Fakat bu belirtileri hastalığa yakalanmış kişi tarafından dikkate alınmaması ve hastalığın dikkat çektirmeden sinsi bir şekilde ilerlemesi nedeniyle bu durumun fark edilmesi çok geç olabiliyor. Alanında uzman doktorların söylediğine göre özellikle sigara içenler ve 50 yaş üzerinde olan kişilerin en az  yılda  bir defa akciğer kanseri tarama programına katılmaları erken tanının kolay fark edilmesi adına çok etkili bir adım olacaktır. Aşırı Öksürük ve balgamda kan görülmesi durumunda acilen bir doktora başvurmanız öneriliyor.

Kanser türleri ve tedavi yolları


Sık Görülen Kanser Türü

Sık görülen kanser türlerinin başında akciğer kanseri gelir.Bu hastalığın dünyadaki görülme yüzdesi 12,9 oranında seyredilmektedir. Yeni verilere göre yılda 1.8 milyon insan akciğer kanserine yakalandığı söyleniyor. Ülkemizde bu sayı ise yılda 30-40 bin kişiye bu tanı konulmaktadır. Doktorların söylediğine göre kanser teşhisiyle hayatını kaybeden 5 hastadan 1’i akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu hastalığın tüm kanser türleri arasında erkekler, en başta kadınlar ise ilk 5 sırada yer almaktadır. Bu hastalığın ülkemizde bayanlarda görülme yüzdesi, yüz binde 10 olurken erkeklerde ise bu sayı 75′ e yükselmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerin sigara içme oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor.Tabi endüstriyel işlerde çalışmaları ve çok fazla stres yapmaları da önemli bir etkendir.

Akciğer Kanseri Nedenleri

İnatçı Öksürük ve Halsizlik Varsa Dikkate Alın

Akciğer kanserinde erken teşhisin konulması çok önemlidir. Doktorlar ise bu hastalığın tehlikesini şu şekilde açıklanmaktadır. ” Bu hastalığın ilk vurguları yani öksürük ve halsizlik insanlar tarafından fark edilirse dahi insanlar bunları önemsememektedir. Özellik çok fazla sigara içenler, bunun sigaraya bağlı bir neden olduğunu düşünerek ten bunu önemsemiyorlar. Bunun için hastalara başka nedenlerden dolayı çekilen akciğer grafisi sonucunda bu tanı konulmaktadır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalığa da erken teşhisin konulması çok büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü erken teşhis sayesinde ameliyata bu hastalığa tam tedavi sağlanabilmektedir. ”

İnatçı Öksürük Neden olur

Erken Teşhiste %90 Başarı Sağlanmakta

Akciğer kanseri tedavisinde, hastalığın klinik durumu,evresi ve hücre tüpü çok büyük bir önem arz etmektedir. Doktorlar akciğer hastalığın tedavisiyle ilgili şunları söylemektedir: “Bu hastalık 4 evreden oluşup ve bunlarında alt grupları bulunmaktadır. III-A evresi denilen grupta olmak üzere bütün hastalıkların ameliyat şansları vardır. Akciğer hastalığından kurtulma şansının en yüksek olanı ameliyattır. I. evre denilen grup erken teşhisle başarı sağlama oranı %85-90 civarında seyrediliyor. Bunların yanı sıra günümüzde yeni tedavi yolları kapsamında, kanserli doku,hücrede genetik değişiklikler ve çok etkili ilaçlar geliştirilip kullanılmaktadır.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer Kanseri Miyim ?

  • Sürekli inatçı öksürük
  • Omuz, sırt ve göğüs ağrıları
  • Nefes almakta aşırı zorlananlar
  • Kan tükürme ve kanlı balgam atma
  • Ses değişmesi ve ses kısıklığı
  • Yüz ve boyun bölgesinde şişme
  • Yutkunmada zorluk
  • Aşırı bulantı, yorgunluk kusma ve halsizlik
  • Yemekten kesilme, iştah kaybı
  • Kemik ve eklemlerde ağrılar

Bu tarz rahatsızlıklar akciğer kanseri belirtileridir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Bu makalemizde sizlere akciğer kanseri belirtileri hakkında bilgiler verdik. Sizinde bu tarz belirti ve şikayetleriniz var sa ise derhal bir doktor muayenesinde bulunmalısınız.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan İdrar Kaçırma, İdrar Tutamama Nedenleri Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ